Na Uniwersytecie Opolskim odbywa się kolejna akcja Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Jeszcze możecie pomóc.
Mówiła Milena Mazurkiewicz, lider fundacji DKMS na Uniwersytecie Opolskim.
Potencjalny dawca to każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Ważne jest, aby dawca nie chorował na choroby przewlekłe takie jak choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowe, zakaźne, autoimmunologiczne, układu nerwowego, nie był uzależniony od alkoholu, narkotyków oraz aby nie przyjmował leków. Ponadto potencjalny dawca powinien ważyć ponad 50 kg. Jeżeli spełnione są wszystkie warunki, dawca może podejść do rejestracji.
Po około trzech miesiącach, gdy otrzymamy potwierdzenie naszego współtworzenia grupy potencjalnych dawców, możemy oczekiwać informacji o zapotrzebowaniu na nasze komórki macierzyste. Jednak często się zdarza, że takiej informacji nie dostaniemy (zarejestrowanych dawców jest 772 167, a osób, które już podzieliły się cząstką siebie jest 2 564).
Gdy jednak odnajdzie się biorca, z którym dawca ma zgodność tkankową HeLa, osoba ta otrzymuje telefon od Fundacji. Następnie zostaje pobrana krew dla potwierdzenia zgodności, później następuje wyjazd do jednej z sześciu klinik z podpisaną umową z DKMS, gdzie odbywają się badania EEG, EKG, USG, morfologii oraz wirusologii. Dopiero po tym zostaje umówiona wizyta, na której zostanie pobrana próbka komórek macierzystych. Przed każdym kolejnym etapem badań zostaje ponowione pytanie o zgodę na te badania.
Jeżeli dawca nadal wyraża zgodę, dopiero wtedy można podejść do kluczowego badania.
Nadal można zostać dawcą. Jutro (08.12.2015r.) w Collegium Pedagogicum oraz pojutrze (09.12.2015r.) w Studenckim centrum Kultury. Przyjdź i wspomóż akcję!
Weronika Ligas