Przeszłość kryje za sobą wiele tajemnic, historycy regularnie próbują odkryć kolejne niewiadome i pokazać nam, to czego jeszcze nie zobaczyliśmy. Z tego względy archeolodzy zbadali Miejsce Pamięci w Łambinowicach i niedługo będziemy mogli się dowiedzieć co odkryli.

Tegoroczna Noc Kultury w Opolu przynosi wiele atrakcji dla wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem i odkrywaniem. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z tej okazji otworzy wystawę o tytule “Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia Miejsca Pamięci”.

Miejsce Pamięci w Łambinowicach jest obszarem historycznym, na tamtejszych terenach funkcjonowały obozy jenieckie i przesiedleńcze od 1870 roku aż do końca Drugiej Wojny Światowej. Mijają lata, a obozy w Lamsdorf dalej skrywają wiele tajemnic.

Wystawę poświęconą temu miejscu będzie można oglądać od 28 czerwca w Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

Więcej na temat wystawy przybliży Dominik Marcinkowski z sekcji komunikacji i wizerunku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych:

Autorami wystawy oraz badań są dr Dawid Kobiałka, dr hab. Michał Pawleta i dr Kamil Karski. Również na wystawie będzie można obejrzeć film dokumentalny Reżysera Daniela Frymarka.

Na otwarciu wystawy każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, najmłodsi będą mogli wczuć się w role archeologów na warsztatach o tytule “Co tu się wydarzyło?!”, a ci bardziej zaawansowani wiekiem nie będą się czuli pominięci dzięki wyzwaniu sensorycznym “Dotknij przeszłości”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizator przyjmuje zapisy na warsztaty drogą mailową – promocja@cmjw.pl oraz drogą telefoniczną – 573 785 910.

Henryk Szuliński

Fot. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych