Opolski Teatr Lalki i Aktora przedstawia kontynuację spektaklu „Prastare opowieści”. Kolejne przedstawienie w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza zaskakuje widzów niecodzienną scenografią.

„Opowieści piaskiem pisane” to druga część spektaklu „Prastare opowieści” z 2022 roku. Kontynuacja, podobnie jak swój poprzednik, oparta jest  na starym testamencie, przedstawiając go w sposób symboliczny. Widowisko wyróżnia się niecodzienną scenografią oraz skupieniem na detalu”. Pomimo, że przedstawienie skierowane jest do dzieci od 6 lat, każdy widz może odnaleźć tutaj coś dla siebie.

– Myślę, że jeśli kogoś nie zainteresuje tematyka spektaklu to na pewno może zainteresować warstwa plastyczna, ponieważ jest ona naprawdę niesamowita. Scenografię tworzyły dwie artystki Maria Bačová i Joanna Jaśko-Sroka. Wystrój sceny składa się z wielu naturalnych elementów, wykorzystaliśmy różnego rodzaju gałęzie, kamienie, konary, m. in. z nich są stworzone lalki. Jest także piasek, który jest poddawany różnym przekształceniom na scenie. Celem wykorzystania naturalnych elementów jest podkreślenie piękna natury. – mówi Magdalena Starczewska, specjalista ds. marketingu i kreowania wizerunku.

– Scenografię tego spektaklu zderzamy z multimediami, ponieważ na scenie mamy kamerę, która zbliża ten detal, którego czasami gdzieś może z ostatnich rzędów  nie widać. Natomiast tutaj w pewnych scenach celowo mamy skierowaną kamerę na elementy scenografii, które są wyświetlane na ekranie. To jest też naprawdę piękne, ponieważ po pierwsze mamy lepszy odbiór, a po drugie to co też reżyserka mówiła: zbliżenie na detal pozwala jeszcze lepiej wchłonąć to o czym chciała opowiedzieć w spektaklu. – dodaje Pani Magdalena.

Pełen repertuar znajdziecie na stronie teatru TUTAJ.

Justyna Dużyńska

Fot.: Anna Molokanova