Forum „Różnorodności — prawa i obowiązki w rzeczywistości wychowawczej” to spotkanie w ramach popularyzacji praw dziecka w społeczeństwie. Dowiemy się tam jakie wyzwania stoją przed placówkami oświaty oraz jak je pokonać. Uczestnicy forum będą nie tylko słuchać, ale też debatować na te tematy.
Założeniem organizatorów, czyli Studenckiego Koła Naukowego „Integracja”, jest, że różnorodność społeczności szkolnej jest bardzo cenną rzeczą, która należy pielęgnować. Forum ma przede wszystkim pokazać uczestnikom, że prawa człowieka to również prawa dziecka, które powinny być obecne w wychowaniu najmłodszych już od początku. Powinny one istnieć nie tylko w domach, ale i w placówkach oświaty, gdzie kształcą się nasze dzieci.
— Pomysł przyszedł właściwie samoistnie. Wszystkie studentki naszego koła naukowego są pedagogami, pracują w szkołach, w różnych ośrodkach, placówkach oświaty. Zaczęłyśmy się dzielić problemami, które dotyczą nas na co dzień i uznałyśmy, że warto stworzyć takie forum, które będzie zbiorem praktycznej wiedzy, z której możemy nie tylko my skorzystać, ale i szersza publiczność — mówi jedna z organizatorek forum, Dominika Kowalik.
Zapytaliśmy również o to, jakie działania podejmowane są w szkołach, aby promować prawa dziecka:
— Przede wszystkim powstały standardy ochrony małoletnich, co intensywnie teraz wpłynęło na ochronę praw dziecka. Młodzież, jak i dzieciaki, są teraz edukowane w swoich prawach. To umożliwia im też taki szerszy pogląd na to, jak powinno wyglądać ich nauczanie, jak powinna wyglądać ich rzeczywistość. Przy tym nie powinniśmy zapomnieć również o ich obowiązkach, bo teraz się skupiliśmy na prawach dzieci, a zapomnieliśmy o obowiązkach, co moim zdaniem negatywnie wpłynęło na młodzież w ostatnich miesiącach.
Organizatorka opowiedziała nam też o przeciwnościach, które zachodzą między wszystkim uczestnikami procesu wychowawczego:
— Przeciwnościami jest taki nasz polski system oświaty, któremu przydałyby się pewne korekty. Niektóre stare myślenia nauczycieli, którzy już mają duże doświadczenie… Młodzi nauczyciele przychodzą do pracy i jest taki konfliktowy pomiędzy starszymi nauczycielami a nimi, ponieważ inaczej byli edukowani i troszkę inaczej sobie wyobrażają pracę z młodzieżą, co wpływa negatywnie często na pracę. Również różne ustawy, prawa, które mają pomagać w pracy, w rzeczywistości utrudniają pracownikom jednolitą pracę z dzieciakami.
Forum „Różnorodność — prawa i obowiązki w rzeczywistości wychowawczej” odbędzie się 25.10.2025 r. o godzinie 10:00 w budynku Uniwersytetu WSB Merito Opole przy ul. A. Kośnego 72. Gośćmi specjalnymi będą Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak oraz Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka Jan Gawroński.
Więcej informacji wraz z dokładnym programem forum znajdziecie TUTAJ.
Małgorzata Gronowicz
Fot.: Logo Studenckiego Koła Naukowego „Integracja”