Inspirujące wystąpienia, praktyczne wskazówki i prawdziwe historie – takie było wydarzenie „Pracuj z pasją”. Praca to coś więcej niż sposób na zarabianie – to przestrzeń, w której możemy realizować swoje marzenia, rozwijać talenty i budować relacje. Wybór ścieżki zawodowej opartej na naszych zainteresowaniach może być kluczem do satysfakcji i sukcesu.

Nasze postrzeganie pracy zmieniało się i ewaluowało na przestrzeni lat. Spojrzenie na pojęcie pracy możemy definiować na wiele sposobów, ale dla każdego z nas praca jest czymś innym. Łączy nas jedno, każdy z nas wcześniej czy później zmuszony jest podjąć się pracy. Dzieje się to zarówno ze względów zarobkowych, rozwojowych czy nawet dla zabicia czasu. Motywacje są zgoła odmienne, ale w wyobrażeniu większości jest to niewygodny obowiązek. Czy praca może być pasją? Czy możemy przekształcić hobby w pracę? A może kluczem do sukcesu jest znalezienie radości i satysfakcji na obecnym stanowisku pracy?

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych udzielili nam prelegenci podczas spotkania „Pracuj z Pasją!” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, które odbyło się w ten wtorek (19.11.2024 r.). W programie wydarzenia znaleźli się przedstawiciele prezentujący niezwykle szeroki wachlarz zainteresowań. Na samym początku mogliśmy usłyszeć o stylu, modzie i wadze aparycji ze specjalistką w tej dziedzinie Panią Magdaleną Pieśniewską – stylistką, terapeutką stylu i mentorką, która połączyła świat mody z biznesem w nieszablonowy sposób, jako jedna z pierwszych na polskim rynku. W swojej prezentacji pokazała, jak ubiór i styl mogą być nie tylko sposobem wyrażenia siebie, ale też kluczowym elementem budowania wizerunku zawodowego. Inspirujące historie jej klientek oraz tego jak czerpała z doświadczeń, również błędów i niedociągnięć, przekształcając je w lekcje na przyszłość. Z prelekcji mogliśmy również dowiedzieć się, że moda nie zważa na płeć i każdy z nas w równym stopniu powinien przykładać uwagę do ubioru, chociażby z uwagi na pierwsze wrażenie.

Kolejnym punktem programu była opowieść Dariusza Berezowskiego, konstruktora, dla którego praca stała się polem do twórczych eksperymentów. Prelegent zabrał słuchaczy w podróż przez swoje zawodowe doświadczenia – od pierwszych projektów, pełnych prób i błędów, po aktualne sukcesy, takie jak tworzenie innowacyjnych systemów aluminiowych i nowoczesnych rowerów elektrycznych. Jego wystąpienie pokazało, jak istotna w pracy jest otwartość na nowe rozwiązania i wytrwałość w realizacji własnych pomysłów. Dzięki szczerości i osobistym opowieściom zyskał sympatię publiczności, którzy nagrodzili go gromkimi brawami.

Na zakończenie wieczoru dr inż. Karina Bedrunka-Gudaniec, ekspertka w zakresie funduszy unijnych i rozwoju regionalnego przybliżyła uczestnikom znaczenie efektywnego zarządzania projektami oraz systematycznego podejścia w osiąganiu celów zawodowych. Prelegentka podzieliła się praktycznymi wskazówkami i skutecznie wprowadziła uczestników do świata projektów. W wystąpieniu pt. „Projektowe podejście w pracy – wprowadzenie” omówiła, jak efektywnie zarządzać projektami i wprowadzać innowacje w codziennej działalności zawodowej. Prelegentka przedstawiła praktyczne wskazówki dotyczące pracy zespołowej, planowania i realizacji celów, podkreślając, jak istotne jest systematyczne podejście w osiąganiu sukcesów. 

Czym jest tytułowa praca z pasją? Swoimi przemyśleniami podzieliła się z nami jedna z prowadzących Pani dr inż. Karina Bedrunka-Gudaniec:

– Praca z pasją to jest wtedy, kiedy w oczach widzimy ten błysk, że cokolwiek zapytamy w realizacji jakiegoś przedsięwzięcia to ta osoba powie tak, chętnie pomogę, chętnie zrobię. Nawet, jeżeli są potem trudności, jakieś pagórki, które trzeba pokonać. Czyli dla mnie ten błysk to jest to takie przekonanie. Chce mi się. Chcę w tym uczestniczyć, ale konsekwentnie. Dla mnie ta samodyscyplina, funkcjonowanie w takim rytmie, wykonywanie pewnych czynności, a nie takie, a teraz to zrobię, a potem sobie zrobię tydzień przerwy. To nigdy nie przyniesie efektu. Jak szanujesz siebie, jak znasz swoją wartość to wiesz że masz wykonać swoją pracę w określonym czasie. A potem jest czas też na odpoczynek, że ja jestem dla siebie najważniejsza. I to nie chodzi o takie egocentryczne spojrzenie na siebie, tylko tak ja wiem co jest dla mnie najważniejsze. Jeśli ta praca mi nie odpowiada, nie jestem do końca przekonana, że chcę w tym środowisku pracować, albo zmieniły mi się priorytety, bo ludziom mogą różne rzeczy w określonych etapach życia się pojawić, to szukaj dla siebie najlepszego miejsca.

 

Wydarzenie „Pracuj z pasją” przyciągnęło liczne grono uczestników poszukujących inspiracji i praktycznych wskazówek, jak realizować się zawodowo. Różnorodność prelekcji pozwoliła każdemu znaleźć coś wartościowego dla siebie – od wskazówek technicznych, przez twórczą inspirację, aż po rozwój osobisty. Spotkanie było również wyjątkową okazją do spotkania z ludźmi, którzy swoją energią i doświadczeniem pokazali, jak wiele można osiągnąć.

Natalia Kowerek

Fot.: Transfer Wiedzy i Technologii Uniwersytetu Opolskiego