Przełamywanie stereotypów, a podstawą ku temu rozmowa. Uczestnicy wydarzenia “Żywa Biblioteka” z niezwykłą radością dzielili się swoimi przeżyciami oraz otwierali się na to co drugi człowiek ma im do przekazania.
Zwykle wypożyczamy książki napisane przez poszczególnych autorów. W Żywej Bibliotece możemy doświadczyć pisania historii, która ciągle trwa. Ta wyjątkowa inicjatywa społeczna stawia na otwartość, różnorodność, a także na poszanowanie praw człowieka. Akcja jest żywa nie tylko w Opolu, ale w całej Polsce. Ideą projektu jest umożliwienie rozmów z “Żywymi Książkami”, czyli osobami, które są wykluczone lub nieznane społeczeństwu. Podczas tego wydarzenia dzielą się swoimi doświadczeniami, pozwalając uczestnikom na skonfrontowanie swoich stereotypów oraz uprzedzeń z rzeczywistością.
Każda Żywa Biblioteka działa zgodnie z określonymi standardami, mając na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla otwartej wymiany myśli. Rozmowy z Żywymi Książkami odbywają się w neutralnej atmosferze, sprzyjającej zrozumieniu różnych perspektyw i pogłębianiu empatii. Kluczowe jest to, że tematy rozmów wynikają z doświadczeń osoby wypożyczanej, która sama decyduje, czym chce się podzielić.
Tęczowe Opole regularnie organizuje Żywą Bibliotekę, a ostatnia edycja odbyła się 11 grudnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu “Różnorodni w dialogu”, które współfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
O towarzyszących emocjach podczas wydarzenia opowiedzieli uczestnicy oraz wolontariusze – Szymon, Jagoda i Karolina:
— Towarzyszy mi radość i poczucie spełnienia. Wiem, że to co tu robię jest słuszne. Rozmowa o dyskryminacji i uprzedzeniach, dzięki takim akcjom jak dzisiaj jest czymś bardzo wartościowym. Można poznać historię człowieka, jak wygląda ich codzienność. – Szymon
— Jest to podekscytowanie oraz niecierpliwość, bo mamy wielu uczestników. Są to fajni ludzie i w moim sercu rodzi się chęć poznania wszystkich. – Jagoda
— Cieszę się, że takie rzeczy dzieją się w Opolu i możemy się nimi dzielić. – Karolina
Wśród dostępnych „Żywych Książek” podczas tej edycji znalazły się osoby reprezentujące różnorodne doświadczenia m.in.: osoba poliamoryczna, trzeźwy alkoholik, osoba z niepełnosprawnością, pastafarianka czy weganka. Wydarzenie jest doskonałą okazją do zgłębiania tematów związanych z prawami człowieka oraz budowania mostów porozumienia w lokalnej społeczności.
Więcej o wydarzeniach mających miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej znajdziecie TUTAJ .
Emilia Machula
Fot.: Emilia Machula