To, że studenci wykorzystują powszechnie sztuczną inteligencję przy pisaniu prac dyplomowych czy zaliczeniowych od dawna jest już jedynie tajemnicą poliszynela. Od kilku dni żacy z Uniwersytetu Opolskiego mogą robić to jednak w pełni legalnie.

Możliwość otrzymania wsparcia od sztucznej inteligencji, o którym mowa objawia się poprzez udostępnione wraz z początkiem roku dla studentów dwa zaawansowane narzędzia usprawniające procesy badawcze i poszukiwanie literatury. 

Są to: 

  • Asystent Wyszukiwania Primo – inteligentny przewodnik po zasobach bibliotecznych. Pomaga szybko i precyzyjnie znaleźć to, czego potrzebujesz.
  • Scopus AI – wszechstronne narzędzie, które wspiera analizę danych naukowych, wyszukiwanie artykułów oraz identyfikowanie trendów badawczych.

O to, czy narzędzia te rzeczywiście mogą zrewolucjonizować sposób przygotowywania prac dyplomowych zapytaliśmy studentów, którzy właśnie w tym roku akademickim mierzą się z takim zadaniem. 

– Sztuczna inteligencja wykorzystana do przeszukiwania baz danych w znacznym stopniu ułatwia  znajdowanie potrzebnych związanych z konkretnymi pytaniami badawczymi – mówi Emilia, studentka IV roku Psychologii. 

– To jest dość duża nowość, wcześniej nie spotkałam się z czymś takim. Uważam, że może stanowić to bardzo duże ułatwienie – dodaje Natalia, studentka 5 roku Psychologii – To narzędzie może nam nie tylko pomóc wyszukać odpowiednie zasoby z biblioteki, ale jednocześnie analizować dane – tłumaczy. 

 

Z nowych narzędzi może skorzystać każdy student i pracownik uniwersytetu logując się na swoje konto biblioteczne. 

Łukasz Biernacki

Fot.: Uniwersytet Opolski