Jedwab to materiał służący głównie do produkcji lekkich i zwiewnych ubrań. Czy wiedzieliście jednak, że może zostać użyty we współczesnej sztuce, a nawet jako składowy materiał książek?
Malarstwo kojarzy się większości osób ze sztalugą i płótnem, ewentualnie z farbami i kartką papieru. Jednakże dzięki wystawie Sztandary i jedwab w Miejskiej Bibliotece Publicznej przekonacie się, że można malować również… na jedwabiu.
To trudne zadanie w końcu materiał jest zwiewny, delikatny i nie wybacza błędów, więc w tym wypadku praca twórcza wymaga niezwykłej precyzji i skupienia.
Zaprezentowane dzieła są owocami pracy Małgorzaty Szymańskiej-Cegiełki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, organizatorki Międzynarodowych Plenerów Interdyscyplinarnych w Polsce i Niemczech oraz nauczycielki plastyki i historii sztuki.
Głównymi technikami malarskimi artystki są: rysunek tuszem, malowanie na jedwabiu oraz akwarela. O tej ostatniej dziedzinie autorka wystawy pisze w ten sposób:
„Akwarela pozwala na stosowanie unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych. Raz położonej błędnie pędzlem plamy nie da się zetrzeć. Lubię to ryzyko wszystko musi się udać za pierwszym razem. Jej wyjątkowa zwiewność, transparentność barw dodaje lekkości. […] Akwarela, to dla mnie wyzwanie, pasja, igranie z ogniem, zabawa i życie.”
Na wystawie pojawią się rysunki tuszem, jedwabne sztandary oraz książki z elementami jedwabiu w osobistej interpretacji autorki.
Zapytaliśmy pani Małgorzaty Szymańskiej-Cegiełki, co może opowiedzieć o swoich inspiracjach stojących za wystawą:
– To co mnie inspiruje, to przede wszystkim świat roślin, ale i też pejzaż Jaki kierunki w sztuce mają wpływ na moją twórczość? No na pewno impresjonizm, secesja, ale też sztuka orientalna. Jak widać na wystawie prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, bliskie mi są kompozycje asymetryczne, dekoracyjność linii w połączeniu z plamą barwną. Na wystawie prezentuję sztandary jedwabne, rysunek tuszem, książki z elementami jedwabiu, gdzie dobrze właśnie widoczny jest wpływ kierunków w sztuce, o których wspomniałam wcześniej.
Ponad to zapytaliśmy, dlaczego artystka nie nadaje tytułów swoim pracom:
– Moje wszystkie prace podpisuję bez tytułu. Tworzenie tytułów pozostawiam oglądającym. Myślę, że to jest świadomy mój wybór. Każdy z oglądających ma prawo do tego, żeby we własny sposób interpretować obrazy, czy też cokolwiek związanego ze sztuką.
Otwarcie Sztandarów i jedwabi odbyło się 10 stycznia 2025 w Fotogalerii i Małej Galerii znajdujących się w budynku głównym MBP na ul. Minorytów 4. Ale ekspozycję będzie można oglądać do 31 stycznia.
Dariusz Kucharek
Fot.: Małgorzata Szymańska-Cegiełka