Już w najbliższą sobotę, w samo południe, Muzeum Śląska Opolskiego po raz kolejny wyciągnie rękę do dzieci oraz ich opiekunów. W ramach Sobotniego pogotowia twórczego najmłodsi otrzymają dawkę pewnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.
Tym razem dzieci będą miały okazję uczestniczyć w edycji, pt.: Dary losu – twórcze zaskoczenia, prowadzonej przez Panią Agnieszkę Błażuk-Dworakowską, która zarysuje im losy wydarzeń i postaci historycznych uwiecznionych w Muzeum. Natomiast podczas części twórczej przedstawi sposób na to, jak wykonać pewną pracę plastyczną, wykorzystując do tego różne techniki.
Więcej na temat Sobotniego pogotowia twórczego, a także tego, skąd pomysł na jego stworzenie opowiedział Pan Dobromir Kożuch – pracownik Działu Edukacji Muzealnej:
– Cykl warsztatów Sobotnie pogotowie twórcze został wymyślony przez Dział Edukacji Muzealnej po to, żeby zagospodarować dzieciom czas wolny w trakcie weekendu, by mogły one skorzystać nie tylko z oferty Muzeum dostępnej w ciągu tygodnia, ale też w sobotę, kiedy mogą przyjść wraz z rodzicami czy opiekunami i się z nią zapoznać. Każde warsztaty wiążą się z tworzeniem prac plastycznych, ale też zawsze łączą się tematycznie z jakąś wystawą stałą bądź wystawą czasową prezentowaną w Muzeum.
Jak kontynuuje nasz rozmówca:
– Ten cykl trwa już kilka lat, sprawdza się i posiada już nawet grono stałych bywalców, jednak cały czas dołączają także nowe osoby. Warsztaty to gwarancja czasu spędzonego w miłej atmosferze, co odczuwają zarówno organizatorzy, jak też dzieci czy rodzice. Wszyscy się dobrze bawią, a najmłodsi poprzez działania twórcze powoli poznają sens istnienia Muzeum oraz dowiedzą się, co się w nim znajduje, czyli poszczególne wystawy czy eksponaty.
Zapytaliśmy Pana Dobromira także o to, jaki cel przyświeca warsztatom, a ponadto co w szczególności chce osiągnąć Muzeum poprzez ich organizację:
– Celem nadrzędnym warsztatów jest edukacja muzealna, a to bardzo pojemne hasło. Tak naprawdę chodzi o oswojenie młodego człowieka z tym, że oprócz teatru, kina, sali koncertowej czy biblioteki istnieje taka placówka jak muzeum, uświadomienie mu po co ona istnieje, co się w niej kryje, a ponadto udowodnienie, że można spędzić czas w muzeum ciekawie, jednocześnie zdobywając pewną wiedzę. Zawsze ta zabawa nawiązuje do konkretnych ekspozycji lub zabytków – czy to historycznych, czy archeologicznych, czy etnograficznych, czy też poświęconych sztuce. Jak widać, wachlarz możliwości jest duży, a dzieci w ten sposób zyskują możliwość twórczego spędzenia czasu.
Szczegóły spotkania zostaną przedstawione na sobotnich zajęciach, a ostatnie bilety na to wydarzenie odbywające się 18.01 o godz. 12:00 w Głównym Gmachu Muzeum Śląska Opolskiego można znaleźć jeszcze na stronie internetowej tej instytucji TUTAJ.
Ceny wahają się od 10 zł do 20 zł, w zależności od przysługującej zniżki. Warsztaty dedykowane są uczestnikom powyżej 5. roku życia.
Marta Musioł
Fot.: Muzeum Śląska Opolskiego