Bolesław Leśmian to polski poeta i prozaik, czołowy przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego oraz krytyk literacki. Jego twórczość jest znana z głębokiej refleksji nad człowiekiem, naturą oraz rzeczywistością, którą Leśmian przedstawiał w sposób pełen tajemniczości i mistycyzmu.
Obecnie w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej (znajdującej się przy ulicy Minorytów 4) można oglądać wystawę pt. „Wiecznie siebie nowego głodnym, jak żuraw z szyją w przyszłość wyciągniętą”. Ekspozycja poświęcona jest sylwetce poety w różnych, nie tylko literackich kontekstach: rodzinnej genealogii, relacjach międzyludzkich, geograficznych przemieszczeń, filozoficznych poszukiwań oraz wspomnieniach tych, którzy Leśmiana znali.
Dodatkowo, po raz pierwszy zostanie udostępniona podobizna aktu urodzenia, niedawno odkrytego dokumentu, który kończy wieloletnie spory badaczy dotyczące daty urodzin poety. Innym istotnym elementem wystawy są rękopisy Leśmiana, które po raz pierwszy pokazano w takiej skali, a które znajdują się w archiwach amerykańskich poza granicami Polski.
Wystawa powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji podwójnej rocznicy związanej z nazwiskiem wielkiego poety – na rok 2017 przypadała 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Jej organizatorami są: Senat RP, Instytut Badań Literackich i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja dostępna jest do 30 kwietnia.
Zapytaliśmy napotkanych Studentów Uniwersytetu Opolskiego, co sądzą o takiej wystawie i oto, co usłyszeliśmy:
— Myślę, że jest to wspaniały pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia. Myślę, że ogólnie warto poszerzać swoje horyzonty, szczególnie jeśli chodzi o tak wybitnego pisarza, poety, jak Leśmian, prawda? – stwierdza Łukasz.
— Myślę, że to jest bardzo ciekawa inicjatywa dla osób, które nie znają twórczości Leśmiana. Będzie to dobry sposób na poznanie tego, a dla osób które już znają i gustują w takich utworach, myślę że będzie to też bardzo dobra opcja na przypomnienie sobie, ale też na wyrobienie wspomnień z danym autorem – mówi Jakub.
— Wystawa wydaje się być bardzo ciekawa i z pewnością na nią pójdę, może nawet spróbuję namówić przyjaciółkę, żeby poszła ze mną – mówi Sofia.
Warto dodać, iż wstęp na wystawę jest całkowicie darmowy.
Weronika Wardaszka
Fot.: https://mbp.opole.pl/