Nierzadko książki zabierają nas w podróże po zakamarkach naszej wyobraźni. A co gdyby tym razem skusić się na podróż przez Włochy, zagłębiając się w ich sztuce i odkrywając artyzm kilku włoskich miast? W taką podróż zabiera nas Grzegorz Musiał.
Wenecja, Florencja, Neapol, Pompeje i Herkulanum, Palermo, Rzym, Siena, Piza, Asyż. Miasta, o których z pewnością każdy choć raz usłyszał. Autor pisze o nich w sposób budzący w czytelniku chęć zgłębienia tematu. Opisuje miejsca i przeżycia, przytaczając konteksty historyczne i kulturowe. Wszystko to daje nam oprawione w bogaty zasób słów, dbając o każdy szczegół zapisanych zdań.
Książka jest jedną z tych, przez które się „płynie”. Chłoniemy ją na raz, a to wszystko za sprawą stylu, którym wykazał się Musiał. Czytając, możemy wręcz poczuć to, co autor rzeczywiście chciał nam przekazać. Zahaczanie o wątki historyczne pozwala nam na nowo wykreować wyobrażenie o wspomnianych miejscach.
Druga część książki, czyli „Inne opowieści” jest nie mniej ciekawa. Grzegorz Musiał zabiera nas w podróż na przykład po Libanie, szlakiem wywodzących się stamtąd świętych: Szarbela i Rafqui. Fragmenty dotyczące swego rodzaju cudów zwykle wprawiają czytelnika w zdumienie i tu również nie było inaczej. Autor pisze o tym z wyczuwalnym należytym szacunkiem.
Idąc dalej, mamy okazję zgłębić wiedzę na temat uznanej polskiej malarki, Tamary Łempickiej. Poznajemy ją jako damę, ale wspomniane są również cienie jej życia. Autor mistrzowsko opisuje swoje przygody w Meksyku, skutecznie zachęcając czytelnika do zapoznania się z twórczością Łempickiej.
Podsumowując, jest to książka, w której oprócz wyjątkowych przeżyć, spotkamy się przede wszystkim ze świetnym warsztatem literackim i zaangażowaniem autora w to, aby jak najwierniej oddać w ręce czytelnika swoje doświadczenia.
Wiktoria Kasprzyk
Fot.: Wiktoria Kasprzyk