Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu serdecznie zaprasza na spektakl „Romeo i Julia” – nowoczesną interpretację ponadczasowej tragedii Williama Szekspira, w reżyserii węgierskiego twórcy Attili Keresztesa.
Przedstawienie, które miało swoją premierę 6 października 2018 roku, powraca na Dużą Scenę, oferując widzom intensywne emocje i świeże spojrzenie na historię miłości dwojga młodych kochanków z Werony.
Spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Attili Keresztesa to intensywna opowieść o miłości dwojga młodych ludzi, skonfrontowanej z brutalnością i hipokryzją dorosłego świata. Twórcy podkreślają konflikt pokoleń i społeczne ograniczenia, które prowadzą do tragicznego finału. To emocjonalne widowisko łączy fizyczność, muzykę i obraz, tworząc pełne napięcia przedstawienie o buncie, namiętności i tęsknocie za wolnością.
W opolskiej wersji „Romea i Julii” klasyczna narracja została wzbogacona o dynamiczną formę sceniczną, tworząc spektakl pełen pasji i dramatyzmu. Reżyser Attila Keresztes, wraz z zespołem twórców, w tym scenografem Adrianem Damianem, kostiumografką Biancą Imeldą Jeremias oraz kompozytorem Csabą Borosem, stworzył widowisko, które łączy tradycję z nowoczesnością.
Spektakl potrwa 120 minut bez przerwy i przeznaczony jest dla widzów powyżej 12. roku życia. Bilety można nabyć w kasie teatru oraz online poprzez system rezerwacji dostępny na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Terminy najbliższych spektakli:
- 16 maja (piątek), godz. 11:00 i 19:00;
- 17 maja (sobota), godz. 19:00;
- 18 maja (niedziela), godz. 19:00;
- 20 maja (wtorek), godz. 11:00.
Zapytaliśmy studentów o ich odczucia związane z dramatem pt.”Romeo i Julia”:
– „Romeo i Julia” to historia o młodzieńczej miłości, która niestety kończy się tragicznie. Dla mnie to nie tylko opowieść o uczuciu, ale także o tym, jak trudne jest życie w świecie pełnym uprzedzeń i konfliktów. Ta sztuka pokazuje, jak łatwo można zniszczyć coś pięknego, jeśli nie ma się przestrzeni na zrozumienie. To, co mnie najbardziej uderza, to fakt, że Romeo i Julia mogliby być szczęśliwi, gdyby nie społeczne zasady, które ich dzielą – mówi student prawa.
– Szekspir stworzył coś, co można czytać i oglądać wciąż na nowo, bo temat konfliktu pokoleń i niemożliwej miłości nigdy nie traci aktualności. Jako studentka patrzę na tę historię też jak na komentarz społeczny – o tym, jak bardzo jesteśmy podatni na wpływy z zewnątrz i jak często uczucia młodych ludzi są ignorowane lub niedoceniane. Romeo i Julia nie giną z powodu swoich decyzji, ale z powodu milczenia otoczenia. To dla mnie opowieść o systemowej porażce dorosłych – mówi studentka położnictwa.
– Dramat “Romeo i Julia” już od początku wywarł na mnie duże wrażenie. Historia miłości dwojga młodych ludzi była wzruszająca, ale też bardzo tragiczna. Szczególnie poruszyło mnie to, jak nienawiść między rodzinami doprowadziła do tak smutnego zakończenia. Postacie były wyraziste i łatwo było się z nimi utożsamić. Uważam, że ta sztuka niesie ważne przesłanie o sile miłości i konsekwencjach konfliktów – mówi studentka prawa.
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej Opolskiego Teatru Jana Kochanowskiego: LINK
Victoria Buchta
Fot. Opolski Teatr Jana Kochanowskiego