Każdy z nas obcuje ze sztuką – filmem, serialem czy grą komputerową. Zapominamy jednak o formach bardziej tradycyjnych – fotografii czy obrazie. Często pomijamy tego typu dzieła, a wiele miejsc pokazuje nam, jakie bogactwo się za nimi kryje.
Wykorzystuje to Galeria Sztuki Współczesnej, która prezentuje w swoich ścianach kolejną wyjątkową wystawę. Salon Wiosenny 2025 jest pokazaniem tego, co można wydobyć z różnych form dzieł – od kolażu, po fotografię, rzeźbę aż po obraz. Stanowi on prezentację 53 osób, które w różny sposób postanowiły zaprezentować swój kunszt artystyczny. Dotyczą one różnej tematyki, między innymi natury, tragedii ludzkich czy życia codziennego.
Jest to piąta edycja tego przedsięwzięcia, i jak podkreślają organizatorzy, była ona szczególna od kątem selekcji. Pierwotnie zgłoszono bowiem aż 119 prac, które oceniali członkowie jury z całej Polski. Prezentacja została podzielona na dwa miejsca, można je zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej oraz w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Pierwsze Piętro.
Andrzej Sznejweis, kurator wystawy, opowiedział o najważniejszej nowince tej edycji, a więc obecności jury:
–Nawet artyści, którzy byli absolwentami Wyższej Szkoły Artystycznej, a nie byli członkami związku, nie brali w tym przeglądzie udziału. A było ich wcale nie tak mało. W związku z tym stwierdziliśmy, że może lepiej będzie tę formułę otworzyć – i dzięki temu mamy bardzo wielu chętnych, mamy bardzo dobry poziom artystyczny, mamy też formułę, o której można powiedzieć, że jest przeglądem sztuki regionalnej. Jedyną cezurą, która dopuszcza niektórych, a innych nie dopuszcza, jest werdykt jurorów.–
Kurator zachęcił studentów do odwiedzenia tej wystawy:
-To jest unikalna okazja, żeby zobaczyć wszystko w jednym miejscu – co się dzieje na terenie lokalnym, jak lokalna sztuka tak naprawdę wygląda. Na lokalność stawiamy, tworząc tę wystawę, więc chcemy ją zachować, ale także, by była to wystawa światowa. To unikalne – dlatego warto przyjść.-
Prace można obejrzeć do 22.06.2025, a więcej informacji można uzyskać na stronie LINK
Mateusz Gruchot
Fot. GSW