Wiele rozmów, dziesiątki wystawców i możliwość zdobycia pierwszych kontaktów zawodowych, tak wyglądała XIV Giełda Pracy, która odbyła się w budynku głównym Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Akademickie Centrum Karier przyciągnęło studentów zainteresowanych rozwojem własnej kariery, praktykami oraz poznaniem aktualnych trendów na rynku pracy.
Tegoroczna Giełda odbyła się 27.05.2026 r. w godzinach 10:00-14:00. Wydarzenie otworzyła Prorektor ds. kształcenia dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO oraz Prorektor ds. studentów dr hab. Joanna Ryszka, prof. UO. Patronat honorowy nad wydarzeniem pełnili: JM Rektor UO, prof. dr hab. Jacek Lipok, Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz Marszałek Województwa Opolskiego, Szymon Ogłaza.
Giełda obfitowała w wielu wystawców, o których zapytaliśmy jedną z organizatorek, Sabinę Macioszek z Akademickiego Centrum Karier.
– Gościmy dzisiaj trzech Patronów Honorowych. Są z nami EY Global Services Poland, Nowa Itaka oraz ZiKO Apteka. Oprócz tego na Giełdzie Pracy mamy także Partnerów takich jak Boehringer Ingelheim Business Services Poland, Capita Polska, Ista Customer Service Poland, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Kronospan i Silva, Nutricia Zakłady Produkcyjne. Łącznie wystawców jest prawie trzydziestu.
Najważniejszym elementem wydarzenia była możliwość bezpośredniej rozmowy studentów z przedstawicielami firm i instytucji. Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o wymaganiach rekrutacyjnych, ścieżkach kariery czy możliwościach odbycia staży i praktyk zawodowych. Taka forma kontaktu pozwala na swobodną wymianę doświadczeń i zadawanie pytań dotyczących przyszłości zawodowej.
Zapytaliśmy kilku wystawców o to, czego oczekują od kandydata do swojej firmy i z jakich kierunków szukają przyszłych pracowników swoich firm.
– Potrzebujemy osób, które z jednej strony mają umiejętności techniczne, informatyczne, potrafią obsługiwać systemy, potrafią obsługiwać narzędzia informatyczne, ale z drugiej strony też są komunikatywne i potrafią kreatywnie rozwiązywać problemy klientów. Praca wiąże się z tym, że trzeba zapoznać się z naszym oprogramowaniem, a potem umiejętnie wspomagać osoby, które tak rzeczywiście w swojej pracy wykorzystują tensoft. Więc poszukujemy kandydatów z kierunków informatycznych, ekonomicznych, ogólnie technicznych, dlatego tutaj dzisiaj z Państwem jesteśmy. Jak najbardziej tutaj zachęcamy do odwiedzania strony Tensoft.pl. Jeżeli tutaj są osoby, które spełniają te wymagania, są zainteresowani praktykami, stażami, pracą, to zawsze można odwiedzić naszą stronę – mówił Radosław Król, zastępca dyrektora firmy Tensoft.
– Nasze centrum jest we Wrocławiu. Myślę, że mogę powiedzieć, że sama zaczynałam od stażu, bo najpierw byłam stażystką, później udało mi się awansować na młodszą specjalistkę. Więc na pewno oferujemy stażystom elastyczność. Można mieć staż albo w niepełnym wymiarze godzin, albo w pełnym wymiarze godzin. Mamy również model hybrydowy pracy, czyli można również pracować zdalnie, dostosować to do studiów, czyli realizować na przykład zadania ad hoc. Nie trzeba oczywiście siedzieć od 8.00 do 16.00 – opowiedziała Kira Dębkowska, młodsza specjalistka w dziale HR w firmie Beringer Ingelheim.
– Mamy około 200 aptek w całej Polsce. Tutaj w okolicy chyba z 5. W Opolu, w Kluczborku, w Nysie. Chcielibyśmy zaprosić studentów na staże magisterskie – mówiła Katarzyna Kubarek z ZiKO, specjalistka do spraw personalnych.
W trakcie Giełdy Pracy odbyły się również dwa warsztaty. Pierwszy, dedykowany branży farmaceutycznej, miał tytuł “Farmaceuta przyszłości – jak budować karierę w świecie nowych usług farmaceutycznych”, a poprowadził go dr n. farm. Maciej Miliński. Natomiast drugi warsztat pt. “Social media i TikTok w karierze studenta – jak zdobyć przewagę na rynku pracy” dotyczył roli mediów społecznościowych na współczesnym rynku pracy. Spotkanie poprowadziła Ewa Turkowska z agencji reklamowej Contras-T. Oba warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem studentów.
O innych atrakcjach XIV Giełdy Pracy opowiedziała jedna z organizatorek wydarzenia, Sabina Macioszek z ACK.
– Podczas Giełdy Pracy studenci mają również możliwość skonsultowania swojego CV z rekruterami siedmiu firm obecnych na wydarzeniu. Mogą także zrobić u fotografa profesjonalne zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych bądź podejść do fotobudki. Zachęcamy również do skorzystania ze stref relaksu oraz poczęstunku i darmowej kawy.
Klimat wydarzenia był bardzo pozytywny i sprzyjał integracji środowiska akademickiego z przedstawicielami rynku pracy. Organizatorzy zadbali nie tylko o merytoryczną stronę wydarzenia, ale również o przyjazny klimat. Studenci mogli liczyć na gadżety promocyjne, przygotowane nie tylko przez wystawców, lecz również przez Akademickie Centrum Karier.
Na koniec zapytaliśmy studentów, którzy przyszli na Giełdę Pracy, o to jak się dowiedzieli o wydarzeniu oraz które stanowiska najbardziej ich zainteresowały.
– Ja o giełdzie się dowiedziałam ze strony Uniwersytetu Opolskiego. Częściowo też od znajomych, bo gdzieś tam to mniej więcej w tym samym momencie dostałam informację. Na ten moment byłam na stoisku Itaki oraz Tensoftu. No i będziemy oglądać dalej. Mamy zadanie w ramach zajęć, żeby porozmawiać tutaj z wystawcami, więc rozejrzymy się, czy jest coś tutaj dla osób po studiach humanistycznych – mówiła studentka naszej Uczelni.
– Dzień dobry, jestem Iga i dowiedziałam się o Giełdzie na zajęciach z fonetyki. I przyszłam tutaj zobaczyć oczywiście jaka praca i jakie zajęcia są, ale jest też darmowa kawa, więc cudownie – poinformowała Iga.
– Mam na imię Julia i, szczerze, dowiedziałyśmy się dopiero 2 minuty temu na zajęciach, że jest taka rzecz jak Giełda i na razie dopiero przyszłyśmy, więc rozglądamy się. Patrzymy na wystawę z USA na pewno i patrzymy na wystawę Policji na razie. I musimy jeszcze zwiedzić na pewno inne piętra i inne stanowiska – stwierdziła Julia.
– Jestem Michalina i też się dowiedziałam na zajęciach, tak jak Julka powiedziała. No i właśnie te wakacje w Stanach. I może jeszcze coś się pokażę, bo w sumie jest za daleko. A i fotobudka też jest fajna, ale w sumie za dużo rzeczy jeszcze nie widziałyśmy, więc na razie będziemy patrzeć – wspomniała Michalina.
– Nazywam się Gosia i też się dowiedziałam przed chwilą na zajęciach. Na razie najbardziej zaciekawiałam się Policją i jeszcze zobaczę, co jest ciekawego – powiedziała Gosia.
XIV Giełda Pracy, zorganizowana przez Akademickie Centrum Karier, bez wątpienia była wartościowym wydarzeniem dla studentów Uniwersytetu Opolskiego, którzy mieli okazję zdobyć cenne informacje, nawiązać pierwsze kontakty zawodowe oraz lepiej poznać współczesny rynek pracy. Z niecierpliwością czekamy na XV odsłonę tego wydarzenia.
Adam Krzywański
fot. Adam Krzywański, Benjamin Golletz
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Benjamin Goletz
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIVGiełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Benjamin Goletz
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański
-
XIV Giełda Pracy 2026 fot. Adam Krzywański