Książki wprost z księgarni – szczególnie te w pięknej, twardej oprawie – to czasem nie lada koszt. Jednak na szczęście biblioteki istnieją i można przeczytać ten ostatni, brakujący tom sagi, mimo finansowych braków. Ale czy wiedziałaś, że biblioteki mają swój specjalny tydzień?

Ten niezwykły tydzień nazywa się Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek. Jednak, żeby być dokładnym to nie do końca klasyczny tydzień, od poniedziałku do poniedziałku, ale o tym na końcu artykułu. Jest to już 21. edycja akcji, mającej za zadanie promować czytelnictwo i biblioteki, które pełnią kluczową rolę w tej aktywności kulturalnej.

Obchody tej inicjatywy organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich nie ominą również Opola. Nasza lokalna biblioteka miejska w ramach tego wydarzenia przygotowała projekt „Bibliotekarz na czas”.

Na stronie instytucji organizatorzy głoszą, że „Celem projektu jest promocja czytelnictwa i szeroko rozumianej edukacji, rozwijanie kreatywności, budowanie społeczności czytelniczej, a także promocja biblioteki będącej centrum kultury i edukacji w społeczności lokalnej.”

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej jest naprawdę szeroka. Natomiast swoim spostrzeżeniem co do tego, co może najbardziej zainteresować studentów, podzieliła się Joanna Żółtowska, pracowniczka opolskiej instytucji:

Zachęciła również do udziału w innych wydarzeniach:

Na niektóre z atrakcji trzeba się zapisać, o tym również kilka słów powiedziała pani Joanna:

Tydzień bibliotek zaczyna się już 8 maja i potrwa do 15 dnia tego miesiąca. Wszystkie wydarzenia odbędą się w głównej fili MBP na ulicy Minorytów 4, a szczegóły co do sal i godzin poszczególnych wydarzeń znajdziecie na stronie organizatorów.

Dariusz Kucharek

Fot.: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich