Zwykła i prosta dziewczyna, mająca plany, marzenia oraz kochającą rodzinę. To historia o dziewczynie, która chce nam przekazać bardzo ważne wartości i przestrzec przed niebezpieczeństwem codzienności.

Annelies Marie „Anne” Frank, żydowska dziewczyna, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. Żyjąc w ukryciu, w bardzo ciężkich warunkach, opisywała w swoim dzienniku wszystko co ją otaczało. Przemyślenia i poglądy zawarte w dzienniku ukazują bardzo wrażliwą, wchodzącą dopiero w życie dziewczynkę. Obserwuje ona cały otaczający ją świat, zamknięty w niewielkim budynku, pracowni ojca. Pisząc nie rozczulała się nad sobą, nigdy zdaje się nie tracić nadziei i pogody ducha. Mimo wszystko, zdobywa się na takie oto myśli:

 

 

Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy”

6 lutego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora miała miejsce konferencja prasowa oraz fragment przedstawienia, stanowiący namiastkę tego, co już wkrótce czeka nas w teatrze. „Dziennik Anne Frank”, przedstawienie, którego reżyserem jest Marián Pecko, to przejmująca refleksja nad kruchością szczęścia , młodości i życia. Reżyser opowiedział nam dlaczego podjął się pracy nad tak ważnym i przejmującym dziełem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Anna Frank w dniu swoich urodzin dostała dziennik, który zapełniała swoimi myślami przez prawie dwa lata i jest dziś świadectwem Holocaustu, największej zbrodni przeciw ludzkości. Możemy czytać, wysłuchać i zobaczyć to, co bardzo ciężko nam dziś pojąć. Mieliśmy przyjemność zobaczyć fragment przedstawienia, gdzie aktorzy odtworzą niezwykłą historię z dziennika na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. O tym dlaczego i w jakiej sytuacji Anna zaczęła spisywać swoje refleksje, możemy posłuchać już we wstępie przedstawienia.

Historia ta niewątpliwie odcisnęła ogromne piętno w rozumieniu rzeczywistości czasów wojennych, gdzie miejsce ma nieustanna walka o nieutracenie prawdziwego człowieczeństwa. Będzie można także zobaczyć grające w spektaklu lalki, które w opinii reżysera i aktorów, mają znaczenie bardzo symboliczne i metaforyczne. W przedstawieniu towarzyszy nam nieustannie Anna Frank, w której rolę wciela się Anna Wieczorek, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Opowiedziała nam o własnych odczuciach, które towarzyszyły jej w przygotowaniach do spektaklu oraz o swojej bohaterce, Annie Frank.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie intermedialna wystawa pt. „781”, której autorami są studenci Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Prace powstały pod opieką artystyczną dr. hab. Bartosza Posackiego o mgr Pauliny Ptaszyńskiej. Wystawa przedstawia 16 indywidualnych projektów opowiadających o życiu i śmierci, nadziei i lęku, samotności i opresji, pamięci i emocjach, źródłach zła i obecności dobra. O symbolice tytułu i przygotowaniach do wystawy, opowiedział nam dr hab. Bartosz Posacki

Możemy odważnie stwierdzić, że premiera, która odbędzie się już w najbliższą sobotę 9.02.2019r. o godzinie 17:00, będzie jedną z ciekawszych pozycji tego miesiąca, a może nawet i roku. Serdecznie zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora w Opolu przy ul. Augustyna Kośnego 2a.

Rezerwacja biletów:
Biuro Obsługi Widzów tel. 77 4543796 lub 774079056, e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl

 

Mateusz Siedlecki
Paulina Boron

Fot. : Dziennik Anne Frank fot. Grzegorz Gajos