Teatr im. Jana Kochanowskiego serdecznie zaprasza na spektakl pt. „Burza. Regulamin wyspy”, podczas którego widzowie przeżyją historię wraz z bohaterami i doświadczą emocji takich jak namiętność, smutek, cierpienie, a ostatecznie też miłość.
„Burza” autorstwa Williama Szekspira należy do jednego z ostatnich jego dzieł. Historia rozgrywa się w scenerii bezludnej wyspy, opowiada o zagubionej załodze rozbitków gdzieś pośrodku Morza Śródziemnego. Składające się w całość wątki sztuki przedstawiają dramatyczną opowieść o odradzających się w każdych warunkach strukturach władzy, o kolonialnym pragnieniu posiadania i rządzenia, o zaślepiającej potrzebie rozliczenia dawnych krzywd, a także na końcu o miłości i potężnej sile przebaczenia.
Współczesne ujęcie Katarzyny Minkowskiej dzieła „Burza” staje się również opowieścią o blaskach i mrokach sztuki. Prospero-demiurg pracuje nad swoim opus magnum, podporządkowując całe życie – własne i innych – aktowi twórczemu. Koszty tego przedsięwzięcia nieustannie rosną, a granice między życiem a tworzeniem stają się coraz bardziej zatarte, wciągając wszystkich w radykalny, ryzykowny i nieodwracalny proces. Katarzyna Minkowska z wyczuciem tworzy emocjonalną amplitudę spektaklu, w której jest miejsce na gorycz, śmiech, ale też wzruszenie, które pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach.
Spektakl odbędzie się w dniach 25.01 (sobota) o godzinie 18:00 oraz 26.01 (niedziela) o godzinie 19:00. Sobotni spektakl przedstawiony będzie wraz z napisami w języku angielskim.
Bilet normalny to koszt w wysokości około 39-59 zł, a ulgowy 28-42 zł. Cena biletu jest uzależniona od wyboru miejsca.
Adaptacja i reżyseria: Katarzyna Minkowska
Obsada: Andrzej Jakubczyk, Jakub Klimaszewski, Bartosz Dziedzic, Rafał Kronenberger, Judyta Paradzińska, Monika Stanek, Kacper Sasin, Michał Świtała, Konrad Wosik, Bartosz Woźny, Piotr Stanek (gościnnie).
Zapytaliśmy studentów, czy kiedykolwiek chcieli podporządkować komuś lub czemuś całe swoje życie i dlaczego:
– Gdy byłam dzieckiem chciałam podporządkować całe swoje życie tańcu. Taniec był wtedy dla mnie wielką pasją i moim hobby. W przyszłości chciałam zostać trenerem i choreografem. Marzyłam by pójść na studia artystyczne i nie widziałam siebie nigdzie indziej jak w tańcu. Jednak z wiekiem moje zamiłowanie malało i moje plany diametralnie się zmieniły – mówi studentka III roku położnictwa.
– Nigdy nie miałam czegoś takiego, że chciałam komuś lub czemuś podporządkować całe swoje życie, aczkolwiek szanuję ludzi, którzy podporządkowują całe swoje życie dla jednej idei. Ja tak nie mam i raczej żyję sobie po prostu na luzie i w taki sposób, żeby dążyć do spełnienia swoich marzeń – mówi studentka IV roku prawa.
– W dzieciństwie moją wielka pasją była gra na różnych instrumentach muzycznych. Potrafiłam grać na flecie, trąbce, pianinie. Chodziłam również na lekcje śpiewu. Wtedy muzyka była dla mnie całym moim światem i myślałam, że tak zostanie do końca mojego życia. Dokształcałam się uczęszczając na różne zajęcia i warsztaty. Moim marzeniem było występowanie na koncertach w Polsce i na całym świecie. Jednak, gdy zaczęłam dorastać moje priorytety znacząco się zmieniły i stwierdziłam, że nie chcę by moje życie było podporządkowane tylko muzyce – mówi studentka III roku prawa.
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej Opolskiego Teatru Jana Kochanowskiego TUTAJ.
Victoria Buchta
Fot.: Opolski Teatr Jana Kochanowskiego