Wielu studentów decyduje się na równoczesne studia jak i pracę. Łączenie z sobą tych dwóch światów niesie z sobą różne problemy. Jednak coraz więcej osób decyduje się właśnie na to. Dlatego przybliżymy sobie statystyki oraz o swoich przeżyciach opowiada nam Łukasz Jedliński, dziennikarz tvn24.

Łączenie pracy z nauką staje się powszechne wśród studentów, stanowiąc zarazem efektywną strategię radzenia sobie z rosnącymi kosztami życia. Zmiana tego modelu studiowania zyskuje na popularności w Polsce, gdzie aż 80% studentów podejmuje pracę w trakcie nauki, zgodnie z badaniem przeprowadzonym na 268 uczelniach.[1]

Dlaczego studenci podejmują to wyzwanie? Motywacje są różne: dla niektórych praca to warunek konieczny do opłacenia studiów, podczas gdy inni widzą w tym szansę na rozwój umiejętności i zdobycie doświadczenia zawodowego. Badanie Eurostudent ukazuje, że 40% pracujących studentów deklaruje pracę głównie dla pieniędzy, podczas gdy ponad połowa równie ważną uznaje możliwość zdobycia praktyki.

Na ostatniej konferencji Mediów Studenckich w Warszawie miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z Łukaszem Jedlińskim. Który pokrótce opowiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z tym że już na swoim 2 roku studiowania podjął się pracy na pełen etat w tvn24.

 

Kto są pracujący studenci? Zaskakująco, to głównie osoby na drugim stopniu studiów, a udział pracujących wzrasta wraz z wiekiem studentów. W Polsce, 77% studentów mieści się w przedziale 18-24 lat, a najwięcej pracujących znajduje się w grupie powyżej 30 lat.

Studenci poszukujący pracy sięgają głównie po internet. Serwisy z ofertami pracy (45%), media społecznościowe (38%), i polecenia znajomych (36%) to najpopularniejsze źródła informacji o pracodawcach. To potwierdza, że dla młodych ludzi online to główne pole poszukiwań zatrudnienia.

Łączenie pracy ze studiami to wyzwanie, ale także szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Dla wielu studentów to droga do samodzielności finansowej i rozwoju zawodowego, choć wiąże się z koniecznością znalezienia równowagi między pracą a nauką.

[1] Eurostudent VII – raport krajowy, 2019-2021

Artur Feliks

fot. Artur Feliks, pixabay