Wielki finał jubileuszowej 25. edycji Zimowej Giełdy Piosenki już jutro, w czwartek 19 marca, na scenie Studenckiego Centrum Kultury. Dziesięć zespołów zaprezentuje dwa utwory, w tym jeden do tekstu Wojciecha Młynarskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Mela Koteluk.

Od stycznia tego roku, tydzień w tydzień na antenie Radia Sygnały podczas audycji Szymona Wolfa Sygnalista prowadzone były eliminacje do wielkiego finału Zimowej Giełdy Piosenki. Wyłonionych zostało dziesięć zespołów studenckich, które już jutro zaprezentują się na scenie Studenckiego Centrum Kultury i zawalczą o główne nagrody.

W Jury zasiądą: Jarosław Wasik, który nagrodzi wybrany zespół możliwością wyjazdu na Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie; wokalistka zespołu Mikromusic, Natalia Grosiak, która zwyciężyła w ZGP w 2001 roku; a także Tomasz Bazan z Radia Opole. Pojawi się także starosta opolski, który przyzna nagrodę finansową, oraz przedstawiciel miasta Opole ds. kultury.

Tegoroczny finał Zimowej Giełdy Piosenki poświęcony będzie Wojciechowi Młynarskiemu, który związany był z klubem studenckim Hybrydy, przez lata  przecież centrum kultury studenckiej i artystycznej. Zadaniem zespołów podczas finału będzie więc zmierzenie się z twórczością Młynarskiego. Oczywiście, każda kapela zaprezentuje również swój utwór.

Po tekst Wojciecha Młynarskiego sięgnie także gwiazda wieczoru – Mela Koteluk, która wystąpi także ze swoją płytą Migracje.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17 podpisaniem umowy partnerskiej z przedstawicielami ośrodków kultury, która ma wspierać działania Studenckiego Centrum Kultury, Uniwersytetu Opolskiego i ośrodków kultury.

Sam przegląd Zimowej Giełdy Piosenki wystartuje o godzinie 18, a kolejność zespołów będzie następująca:

18:00 – 18:15 – Meeow to skład z Krakowa eksperymentujący z muzyką, poszukujący nowych rozwiązań, odważnie łączący klasykę i elektronikę. Poruszający się w stylistyce jazzowo – ambientowo – trip-hopowej. Na swoim koncie ma już wiele koncertów w krakowskich klubach muzycznych, supporty przed takimi gwiazdami jak KULT, czy Fisz/Emade/Waglewski.

18:15 – 18:30 – Grzeczni Chłopcy – poznaliśmy się na wydziale Jazzu na Bednarskiej. Zaczęło się od wspólnego wyjazdu nad Bug, gdzie w przerwach między odpoczywaniem jamowaliśmy do białego rana. I tak nad pachnącym dziką miętą brzegiem rzeki postanowiliśmy założyć zespół. Staramy się czerpać inspirację z każdego dźwięku jaki wpadnie nam w ucho. Tak samo szanujemy tradycje muzyki poważnej jak jazzowych mistrzów, nieobce są nam rytmy z wielu stron świata. Nasza muzyka to suma naszej wrażliwości i pracy włożonej w każdy dźwięk.

18:30 – 18:45 – Chairi Daiquiri – nikt nie jest w stanie przewidzieć, co tak naprawdę będzie się działo ale bezpiecznie na pewno nie będzie! Jedyne, o czym można zapewnić jest to, że każdy może spędzić mistyczny wieczór podobny temu, gdy Gershwin pojawiał się na przyjęciach Kahna i grał. A teraz, wyobraź sobie ten element współczesnego życia, twojego życia, z którego wymazano plamy nudy.

18:45 – 19:00 – Nandu –  mają w sobie niesamowite ciepło i ono wycieka gdzieś spomiędzy dźwięków, które tworzą. Chcą na giełdę, bo to wyzwanie, a nic tak nie motywuje jak wyzwania.

19:00 – 19:15 – Simple Wine – zespół powstał w 2011r. z inicjatywy dwójki przyjaciół Emila i Bartosz. Próby w domach z gitarami akustycznymi, wspólna fascynacja muzyką lat 60 i 70. Zimą do duetu dołączył Kamil perkusista. On jako jedyny miał podstawy muzyczne i nie tylko podstawy. Deficyt basistów nie był problemem tylko w województwie świętokrzyskim. Trochę czasu minęło zanim do tria dołączył Grzegorz z gitarą basową. Próby, próby, próby. W zimnym zimą , gorącym latem domku prób.

19:15 – 19:30 – Yummy Mummy – zespół powstał w październiku 2012 roku w Puławach, jednak pomysł stworzenia czegoś razem narodził się w sierpniu na corocznych puławskich Warsztatach Bluesowych. W naszych utworach można usłyszeć mieszankę funky i rapu, a do tego szczypta rockowego temperamentu dla nadania ostrości. Na koncertach nigdy nie odpuszczamy, a nasza muzyka potrafi rozbujać niejednego podpieracza ścian.

19:30 – 19:45 – Mitochondrium – poznańska formacja założona w 2012 roku przez czterech absolwentów reżyserii dźwięku i położną. Wypadkowa funku/rocka/jazzu/popu to właśnie nasze brzmienie!

19:45 – 20:00 – Ponad Chmurami – jesteśmy duetem wykonującym poezję śpiewaną. Jest to gatunek, który połączył nas oboje i zapasjonował tak, że sami postanowiliśmy spróbować swoich sił i zmierzyć się z twórczością poetycką oprawioną akustycznym gitarowym brzmieniem. W naszym repertuarze można zauważyć zarówno popularne wśród gatunku utwory, jak również nasze własne aranżacje poetów polskich czy zagranicznych.

20:00 – 20:15 – Chill-e-motion – zespół powstał wiosną 2013 r., a w jego stałym składzie znajduje się sześcioro krakowskich muzyków, których wspierają zapraszani gościnnie przyjaciele, osoby na co dzień udzielające się w wielu innych krakowskich projektach. W tamtym czasie, podobnie jak i teraz, w Krakowie działało niezwykle wiele zespołów grających metal, różne odmiany rocka, czy reggae, a jednocześnie wydawało się, że stale powiększa się liczba osób słuchających muzyki elektronicznej.

20:15 – 20:30 – BAO – to młody zespół z Chrzanowa, który w swojej twórczości łączy elementy rocka, funku i popu. Kapela składa się z czwórki przyjaciół. Każdy z nich ma swoje indywidualne gusty i inspiracje. Różniące się między sobą spojrzenia na muzykę tworzą niepowtarzalną muzyczną mieszankę, która najlepiej prezentuje się podczas występów na żywo.

Od godziny 18 ruszy transmisja na żywo na antenie Radia Sygnały. Wcześniej zapraszamy na naszą stronę internetową www.radiosygnaly.pl, gdzie w ciągu dnia będą pojawiać się wywiady z zespołami biorącymi udział w wielkim finale Zimowej Giełdy Piosenki. Zaglądajcie także na nasz fanpage na Facebooku, Twittera lub Instagram, tam będzie można znaleźć wiele ciekawostek i mnóstwo zdjęć.  Transmisje z wydarzenia przeprowadzi Telewizja 100.

 

Paulina Kurtyka