Czym jest efekt motyla? Można stwierdzić, że na każdą historię ma wpływ najmniejszy czynnik, porównywany do muśnięcia skrzydełkiem przez majestatycznego owada. Do jakiej rzeczywistej czynności można go porównać?
Od kilku tygodni internauci mogą oglądać w sieci film Efekt motylka. Jest to poruszająca historia Zuzi Machety z Gogolina, dziewczynki chorej na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. 5 lat temu tę małą bohaterkę pokochał cały świat. Na eksperymentalną terapię w USA zebrano ponad 6 mln złotych. Każdy datek na leczenie dziewczynki, niezależnie od wielkości przyczynił się do tego, że leczenie stało się dla niej realną możliwością. Bez pomocy wielu osób ten efekt byłby nieosiągalny.
Tej historii z kamerą przyglądał się Jarosław Szmidt, który poleciał z rodziną za ocean i pokazał, z czym fizycznie i emocjonalnie zmagała się główna bohaterka i jej najbliżsi. W portalowej kawiarence Opole-News wirtualnie zagościł reżyser filmu Efekt motylka. Na początku wywiadu możemy usłyszeć o tym, dlaczego reżyser podjął się nagrania filmu dokumentalnego i co było jego główną motywacją do tego, by towarzyszyć zza obiektywu i nie tylko, małej bohaterce. Dalsze kwestie poruszane w wywiadzie dotyczą m.in. odpowiedzi na pytania, dlaczego nagranie filmu dokumentalnego tak bardzo różni się od wykreowanej fabuły, ile czasu zostało poświęcone na zebranie całego materiału, skoro kamera towarzyszyła Zuzi przez pięć lat i jaki był tego koszt oraz czy jest to dokument o dramacie i cierpieniu, czy też o sile woli i wierze w lepsze jutro? Wywiad możecie znaleźć tutaj.
Film w oryginale można znaleźć pod tym linkiem, a jego obejrzenie kosztuje ok.10 złotych. Więcej o historii Zuzi Machety możecie przeczytać tutaj; Historia Zuzi. Jak dziś wygląda Zuzia, możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Iga Respondek
Fot.: aleteia.org, facebook.com