Główną zasadą filozofii UBUNTU jest wiara w uniwersalną więź łączącą całą ludzkość. Podczas minionego wydarzenia można było zapoznać się z tradycjami prosto z Afryki.
W Klubie ‘’Skrzat’’, w Domu Studenta ‘’Mrowisko’’ miała miejsce impreza integracyjna na temat Afrykańskiej Kultury Ubuntu. Podczas wydarzenia czekało na uczestników wiele niespodzianek.
W programie wydarzenia były m.in. przedstawiane różne kraje: Nigeria, Ghana, Kamerun, Zimbabwe, Gambia, Etiopia. To wszystko zaczęło się od warsztatów – Jak przygotować afrykańskie potrawy?, podczas których chętni mogli posłuchać, jak powstają te dania i ich spróbować. Później nastąpiła część interaktywna – Jak dobrze znasz Afrykę?, podczas której można było zapoznać się z wieloma różnymi ciekawostkami o tym kontynencie. W późniejszym czasie odbył się pokaz tradycyjnych tańców. Niemal każdy kraj miał swoich przedstawicieli, a pokaz jednocześnie szokował i zachwycał. Wreszcie odbył się pokaz mody Afrykańskiej, który stał się moją ulubioną częścią tego wieczoru, dzięki różnorodności i unikatowości.
Przyjemnym aspektem wydarzenia było to, że bez przerwy mogliśmy próbować przepysznego jedzonka. Moją szczególną uwagę zwróciła potrawa o nazwie Moi Moi, zapisywana również czasem jako Moin-moin. Przypomina budyń na bazie fasoli, zazwyczaj w połączeniu z cebulą i czerwoną papryką. Można dodać wymiennie jajko lub rybę. Danie to jest tradycyjne dla kuchni nigeryjskiej.
Impreza została zorganizowana, aby przybliżyć Europejczykom zwyczaje z Afryki, obalić stereotypy oraz zapoznać ich z wiedzą z pierwszej ręki. Cały zamysł polegał na Ubuntu, którą uważa się za tradycyjną afrykańską koncepcję.
O wydarzeniu opowiedział nam organizator, Philip Boateng.
Na temat swoich odczuć dotyczących imprezy i pojawieniu się wielu osób kontynuuje prowadzący integrację Phillip Boateng.
Na koniec nastało Afrykańskie Afterparty, podczas którego można było praktykować poznane wcześniej tańce do typowej dla tego kontynentu muzyki. Ilość uczestników była najlepszym dowodem wysokiej jakości imprezy.
Materiał audio powstał przy współpracy z SETA TV, studenckiej telewizji Uniwersytetu Opolskiego. Zwłaszcza duże podziękowania należą się Małgorzacie Andrusyszyn.
Julia Machowska
Fot.: Julia Machowska