We wtorek (13 maja) odbyła się konferencja prasowa, dotycząca tegorocznej Nocy Muzeów w Opolu. Jej inicjatorem była Galeria Sztuki Współczesnej, która jest tegorocznym koordynatorem wydarzenia. Udział w niej wzięli przedstawiciele 13 podmiotów, które są organizatorami tegorocznej odsłony wydarzenia, Trzeci Zastępca Prezydenta Miasta Opole, Łukasz Sowada, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego, Przemysław Pospieszyński, oraz liczne media.

Tegoroczna, już siedemnasta opolska Noc Muzeów nie przypadkowo nosi dumną nazwę „Cisza Nocna”. Wiąże się ona z terminem, w jakim się odbędzie, czyli 17 maja, dzień przed Wyborami Prezydenckimi, kiedy to obowiązuje cisza przedwyborcza. Podczas konferencji przedstawiono przedstawicieli podmiotów, w których odbędzie się wydarzenie oraz rozdano ulotki z harmonogramem.

Wśród instytucji biorących udział w wydarzeniu są: Archiwum Państwowe w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Instytut Śląski, Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Wieża Piastowska, Zamek Górny, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Galeria Sztuki Współczesnej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, WBP – Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Opolu oraz Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu.

W tę sobotę będzie można wziąć również udział w konkursie „Znajdź intruza”. Na każdej z wystaw znajduje się obiekt, który nie pasuje do danej ekspozycji. Po znalezieniu „intruza”, na ulotce informującej o planie wydarzeń, przybijana jest przez pracownika instytucji pieczątka. Na pierwsze 300 osób, które zbiorą trzy pieczątki czeka nagroda.

Pojawiliśmy się na wspomnianej konferencji, by porozmawiać z organizatorami wydarzenia, oto wypowiedzi, niektórych z nich:

– W tym roku Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu koordynuje opolską Noc Muzeów. To jest już 17 Noc Muzeów. Spotykamy się w sobotę 17 maja od godziny 18:00 w większości instytucji, warto sprawdzać  stronę internetową, media społecznościowe i ulotki, bo w niektórych instytucjach jest troszeczkę inaczej, ale w większości od godziny 18:00 do północy będziemy otwarci. Każda z instytucji przygotowała swoje atrakcje. Bardzo zachęcamy wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców nie tylko Opola, ale i w ogóle pobliskiego regionu, a najbardziej zachęcamy studentki i studentów. Wiemy, że jest Was bardzo dużo w Opolu, zostańcie z nami na tę noc sobotnią i odwiedzajcie wszystkie muzea, wszystkie galerie, biblioteki, archiwa, wszystkie instytucje, które otwierają się dla Was w sobotę 17 maja – wyjaśniła Dyrektor GSW w Opolu, Joanna Filipczyk.

 

 

– Do najbardziej wysuniętych miejsc będzie jeździł autobus. Rozkład jazdy autobusu jest na stronie, będzie też w naszych mediach, jest też w ulotce. Autobus zatrzymuje się przy Muzeum Polskiej Piosenki, przy drugim kampusie Politechniki oraz Muzeum Wsi Opolskiej. To są te dwa najdalsze miejsca, do których bardzo trudno by było dotrzeć na piechotę, też nie chcielibyśmy, żebyście Państwo w nocy jeździli samochodami, więc ten autobus będzie państwa woził co godzinę. Autobus jeździ w zasadzie w kółko, czyli jeździ od jednego miejsca do drugiego i zabiera pasażerów tam i z powrotem. Warto popatrzeć na rozkład, jak się chce tym autobusem zabrać, bo jednak wtedy jest chyba najwygodniej. Autobus jest bezpłatny. – dodała Pani Dyrektor.

 

 

– W tym roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego wszystko będzie kręciło się wokół fotografii. Obecnie jest już do zobaczenia wystawa Grand Press Foto 2024, Noc Muzeów zaczniemy warsztatami fotograficznymi z panem Jerzym Stemplewskim, znanym w Opolu artystą fotografikiem.  Następnie o 19:30 będzie wykład profesora Tomasza Ciesielczuka, pod tytułem „Fotografia – ale jak to się właściwie zaczęło?”. Chcielibyśmy się też otworzyć dla mieszkańców, którzy nie znają języka polskiego, będziemy mieć oprowadzanie po Wzgórzu Uniwersyteckim w języku angielskim. Najciekawsze są warsztaty fotograficzne, ponieważ są one darmowe, prowadzi je uznany fotografik,  na to szczególnie chciałabym zaprosić. Myślę, że też wykład profesora Ciesielczuka będzie interesujący, pokaże początki fotografii i również sprzęt fotograficzny. Zapraszamy serdecznie do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego- opowiedziała nam mgr Elżbieta Niedźwiedź, kustosz oraz kierownik Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

– Jest to jedyna taka noc, kiedy naszą ekspozycję można zwiedzać po zmroku. Można wejść też w części, które na ogół nie są otwarte oraz doświadczyć warsztatów i form, które nie są prezentowane nawet na jarmarkach czy innych wydarzeniach muzeum. Noc Muzeów jest bardzo wyjątkowym wydarzeniem, skupiamy się bardzo na kliencie indywidualnym, na rodzinach z dziećmi. Warsztaty i pokazy będą dedykowane mniejszym grupom odbiorców. Będzie można skorzystać z warsztatów rękodzieła, ale nie tylko, ponieważ noc jest pod hasłem ciszy nocnej, także my tutaj proponujemy szeroko pojęty relaks, czyli młodzi odbiorcy, jak i dorośli będą mogli skorzystać z wybranych warsztatów, właśnie takich w obszarze relaksu. Będą realizowane pokazy, warsztaty i udostępnianie filmów niemych na terenie muzeum więc warto zobaczyć. Zapraszamy szczególnie na kino plenerowe, proponujemy Państwu polski film z Polą Negri, przy akompaniamencie instrumentalisty, który specjalnie przyjedzie po to, żeby ubarwić ten seans – zdradzili nam Ewa Olbryt, kierownik działu udostępniania i edukacji oraz Jacek Jarosz, zajmujący stanowisko ds. organizacji wydarzeń muzealnych i promocji w Muzeum Wsi Opolskiej.

 

 

Szczegółowy harmonogram poszczególnych wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

Paulina Ceglarz

Fot.: Paulina Ceglarz