Niebanalne brzmienie Heimy hipnotyzuje słuchaczy po raz kolejny. Po dwóch latach od debiutanckiego albumu przyszedł czas na EPkę. Czym jest Świat z tektury?

Heima jest zespołem tworzącym muzykę alternatywną. W brew pozorom, nie jest to nowa grupa, a ich twórczość rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Usłyszeć  ich można było już na takich festiwalach jak Męskie Granie, Stay Wild czy Soundedid Festival. W skład grupy wchodzą – wokalistka Olga Stolarek, gitarzysta Paweł Pałyga, perkusista Maciej Nowacki oraz basista Maciej Gutowski.

17 października był dniem premiery ich EPki Świat z tektury. Znajduje się na niej 5 utworów, które są refleksją nad przyszłością, technologią czy wartościami życiowymi i obawami o jutro. Kawałki są nie tylko wyrazami troski, są również swoistą zabawą, polegającą na łączeniu muzyki, która niesie emocje z tworami bezdusznej technologii. Razem tworzą wspaniały i ciekawy kontrast, który potęguje niski głos wokalistki.

EPkę rozpoczyna tytułowy Świat z tektury, jest to dość smutny, niemalże depresyjny utwór, który przywodzi na myśl jesienny dołek emocjonalny. Całość potęguje otoczenie szarych, smutnych blokowisk. Drugi numer – Serce wzbogaca dość prosty, acz ciekawy teledysk oraz zabawa głosem. Natomiast Błąd jest zdecydowanie żywszym kawałkiem, który zaskakuję słuchaczy małym plot twistem, który docenią nie tylko informatycy. O czym tylko chcesz opowiada o sztucznej inteligencji i szydzi z jej niedoskonałości, którą zespół pokazuje na swoim przykładzie. Całość zamykają Wszystkie najgorsze słowa wyróżniając się przy tym hipnotyzującym brzmieniem.

Czy świat nadal jest naszym domem, schronieniem, czy jesteśmy gotowi na tak szybko zmieniające się jutro i czy to wszystko idzie w dobrą stronę? To jedne z pytań które mogą trapić młodych ludzi. O tym, czy odpowiedź na któreś z tych pytań znajduje się w jednym z utworów Świata z tektury musicie przekonać się sami.

Paulina Ceglarz

Fot.: Heima