Mentalność żydowska kojarzy nam się stereotypowo z człowiekiem skąpym, liczącym każdy grosz. Mimo kontrowersji tematu panowie Andrzej Czernik, Waldemar Kotas i Wacław Masłyk podejmują go żartobliwie i śpiewająco w Teatrze Ekostudio.

W piątek 11 kwietnia Teatr Ekostudio zaprasza na 19:07, aby wziąć udział w wieczorze humorystycznym Gdybym był bogaty, czyli humor żydowski przy kawie i herbacie.

Humor żydowski, czyli dystans do samych siebie i miłość do pieniędzy, charakteryzujący się błyskotliwością i ironią jest inspiracją dla wielu artystów, jak Sholema Aleichema, twórcy postaci Tewjego Mleczarza, na której oparto musical Skrzypek na dachu czy Sarah Silverman, komiczki, poruszającej temat żydowskich tożsamości i religii w sposób humorystyczny i napełniony ironią.

Tym razem w wyprawę po kulturze żydowskiej zabiorą nas żartem i piosenką panowie Andrzej Czernik, znanego między innymi z programu Pierwsza Miłość, Waldemar Kotas, rozpoznawalny z Korony Królów i Wacław Masłyk, piosenkarz i kompozytor oraz solista znanej estradowej grupy wokalnej Partita.

Studentów naszego uniwersytetu zapytaliśmy o ich skojarzenia z kulturą żydowską:

Nie jestem z nią zbyt dobrze zaznajomiony, ale przychodzi mi na myśl osoba związana z kulturą, a bardziej sztuką żydowską. To jest Bruno Szulc, który z tego co kojarzę nie był żydem, a osobą pochodzenia żydowskiego. Z samą kulturą kojarzą mi się jeszcze pejsy, co może być stereotypowe, ale wydaje mi się, że właśnie tacy tradycyjni Żydzi dalej prawdopodobnie je mają. Nie widziałem zbyt dużo Żydów w całym moim życiu.

 

Myślę, że nie jestem aż taką wielką ekspertką od tej grupy religijnej, żeby być w stanie powiedzieć coś bardzo inteligentnego i zgodnego z prawdą. Zdaję sobie sprawę, że bardzo duża część ich kultury wynika z religii i jej specyfiki i z tego w jaki sposób podchodzą do swojej wiary i w jaki sposób religia wpływa na ich życie. Wiem o postach, które są dużą częścią tej religii, są one powszechne

 

Może nie jestem wielką ekspertką na temat kultury żydowskiej, jednakże pierwsze skojarzenie jakie mam słysząc “kultura żydowska” jest to Chanuka, czyli ich święto świateł, głównie kojarzące mi się z tymi świecami. Według mnie jest to bardzo fajna tradycja i bardzo fajnie, że ją podtrzymują.

 

Cena biletu wstępu na wydarzenie wynosi 45 zł i odbywa się na małej scenie w Teatrze Ekostudio, które serdecznie zaprasza na wydarzenie.

Zuzanna Cyparska
Fot.: Teatr Ekostudio