2022 rok był rokiem Ignacego Łukasiewicza. Polski rząd wyróżnił tę postać za zasługi dla polskiej gospodarki oraz walkę o niepodległość ojczyzny. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na wykład o tym niesamowitym człowieku.
Łukasiewicz urodził się w 1822 r. Ze względu na sytuacje finansową swojej rodziny nie mógł uczęszczać na studia. Zaczął więc pracować w aptece – praca ta dawała mu możliwość rozwoju w kierunku farmacji oraz chemii. Dyplom magistra farmacji uzyskał na Uniwersytecie Wiedeńskim. Prowadził badania nad destylacją ropy naftowej i otrzymał naftę metodą frakcjonowanej destylacji. Wpadł także na pomysł, iż może mieć to swoje zastosowanie w lapach – stworzył pierwszą lampę naftową na świecie. Muzeum UO zaprasza na wykład członkini Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz współzałożycielki Sekcji Etyczno-Historycznej „Źródło” – Marii Pająk, pt. „Ignacy Łukasiewicz, czy tylko aptekarz, wynalazca i pionier przemysłu naftowego w Galicji?”.
Zapytaliśmy Martynę, studentkę UO, czy słyszała o postaci Ignacego Łukasiewicza:
Ignacy Łukasiewicz był także aktywnym działaczem Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, jednak za udział był więziony przez władze austriackie w więzieniu we Lwowie. Został z niego zwolniony przez brak wystarczających dowodów. Jednak przez kolejne lata był pod nadzorem policyjnym. Wspierał powstańców styczniowych finansowo, chociaż sam w powstaniu nie brał udziału. Wykład, na którym będzie można dowiedzieć się więcej o Łukasiewiczu, odbędzie się 15 grudnia w Muzeum UO o godz. 16.30.
Emilia Pączko
Fot.: Pixabay.com