Chcesz zgłębić tematy związane ze zdrowiem psychicznym? Interesujesz się psychologią, pedagogiką, psychiatrią i chcesz poznać najnowsze badania oraz praktyczne metody pracy z dziećmi i młodzieżą? III Forum Zdrowia Psychicznego, organizowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu, to wyjątkowa okazja, aby pogłębić swoją wiedzę w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Pierwszego dnia forum uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach takich ekspertów jak dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która przedstawi wpływ mediów cyfrowych na rozwój dzieci i młodzieży, czy prof. Alicja Głębocka, która omówi narcystyczne zaburzenia osobowości w kontekście młodzieży. Dodatkowo, uczestnicy wysłuchają wykładów dotyczących m.in.: ADHD, uzależnień behawioralnych, dialogu międzypokoleniowego, problemów dzieci migrantów oraz wsparcia dla dzieci niesłyszących.
Dodatkowo Marta Zdybek z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia opowie o tym, jak funkcjonuje Poradnia Leczenia Uzależnień Dzieci i Młodzieży. Jednym z bardziej aktualnych tematów będzie praca z dziećmi doświadczonymi klęską powodzi.
Drugi dzień wydarzenia poświęcony będzie warsztatom praktycznym, które pozwolą uczestnikom na rozwijanie swoich umiejętności w pracy z młodzieżą. Warsztaty obejmują m.in.: pomoc psychologiczną dla dzieci po powodzi, diagnostykę uzależnień, zaburzenia odżywiania czy wsparcie psychologiczne dzieci migrantów. Każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesuje go praca z dziećmi, terapia czy rozwiązywanie problemów behawioralnych.
Zapytaliśmy studentów Uniwersytetu Opolskiego o ich doświadczenia związane z pomocą psychologiczną dla młodzieży – czy uważają, że usługi są dostępne i skuteczne?
– Osobiście nie miałam potrzeby korzystania z pomocy psychologa i ciężko jest mi się wypowiedzieć, czy jest ona dobrze dostępna dla młodzieży, aczkolwiek jedynie mogę się wypowiedzieć w kontekście, w jakim moi znajomi mieli styczność. Wiem, że większość psychologów dostępnych w placówkach szkolnych była po prostu niekompetentna i nie była w stanie pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Wiadomo jest to tylko uogólnienie, jednakże mam nadzieję, że z roku na rok będzie lepiej.
– Moim zdaniem pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna, jednak z tego co zauważyłam, w szkołach są braki personelu i przez to wiele osób musi się zmagać ze swoimi problemami w pojedynkę. Wizyty prywatne u psychologa są teraz bardzo kosztowne i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Uważam, że zdecydowanie należałoby zwiększyć zakres dostępności pomocy psychologicznej w szkołach, w których mamy do czynienia z młodzieżą.
– Jeśli chodzi o dostęp do pomocy psychologicznej, to z tego co mi wiadomo, jest on strasznie utrudniony. Jakby nie patrzeć kolejki do lekarzy specjalistów, a tym bardziej na NFZ, są liczone w latach, a nie w miesiącach, co jest okropne. A co do skuteczności leczenia psychologicznego nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo niestety nie czytałem badań ani nie byłem beneficjentem takiego leczenia.
Wyniki sondy wyraźnie pokazują, że dostępność i jakość pomocy psychologicznej dla młodzieży pozostawiają wiele do życzenia, co podkreśla, jak istotna jest dyskusja na temat zdrowia psychicznego młodzieży oraz potrzeba lepszego dostępu do specjalistycznego wsparcia. Inicjatywy edukacyjne, takie jak III Forum Zdrowia Psychologicznego, są kluczowe, aby poszerzać wiedzę w zakresie problemów, z którymi mierzą się młodzi ludzie, oraz wprowadzać skuteczne metody wsparcia, które mogą realnie poprawić jakość pomocy psychologicznej.
III Forum Zdrowia Psychicznego odbędzie się w dniach 20-21 listopada. Obowiązują wcześniejsze zapisy. To doskonała szansa, aby wziąć udział w ważnej dyskusji na temat przyszłości zdrowia psychicznego młodzieży z ekspertami i praktykami z całej Polski.
Karolina Kinur
Fot.: UWSB Merito