Wyjście do teatru często daje nam możliwość otwarcia oczu na ludzkie problemy. Przykładem takiej krytyki może być spektakl „POV: Masz 12 lat i prze****ne”, który zobaczyć będzie można już 14 stycznia o godzinie 11:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Jest to historia Arka, chłopca doświadczającego przemocy domowej oraz wyśmiewania przez rówieśników. Dojrzewający główny bohater stara się zrozumieć swój los, jednak nie jest to proste. Wiernie towarzyszy mu jedynie Uporczywa Myśl w Głowie, podsuwająca ciemne scenariusze, wzbudzająca niepewność i, podobnie jak jego prześladowcy, nie dająca mu spokoju.

Zapytaliśmy Opolan o ich zdanie na temat tego wydarzenia:

Lubię chodzić do teatru, ale niestety nieczęsto mam na to okazję. Nie kojarzę tej sztuki, nigdy o niej nie słyszałam. Jeśli będę miała czas, to możliwe, że pójdę. – powiedziała nam Julia.

Nie chodzę często, ale jak mam okazję, to lubię chodzić do teatru. Nie słyszałam o tej sztuce, ale widziałam plakat. Jeśli nie miałabym innych planów, to chętnie bym poszła. – dodała inna studentka.

Lubię chodzić do teatru, ale nie mam zbyt wielu okazji. Zależy to od tego, jakie sztuki są grane. Tak, słyszałam o tej sztuce, widziałam plakat przy teatrze. Myślę, że jeśli będę miała czas, to wybiorę się na ten spektakl. – usłyszeliśmy od kolejnej ankietowanej osoby.

Lubię chodzić do teatru, a także dużo się udzielam w teatrze. Na co dzień gram w teatrze Grot, więc teatr nie jest mi obcy. Dobrze się czuję w teatrze, lubię oglądać różnego rodzaju sztuki, jak i brać bezpośredni udział. Najbardziej lubię monodramy, bo wtedy najlepiej można poczuć emocje aktora, kiedy stoi sam na scenie. Granie i oglądanie monodramów jest naprawdę cudowne. Granie monodramów jest też dosyć trudne, bo wymaga od aktora dużego zaangażowania emocjonalnego. O tej sztuce jeszcze nie słyszałam, ale dopiero niedawno przyjechałam do Opola, więc jest to dla mnie nowe miasto. Chętnie bym się wybrała. – odparła Katarzyna Witek, aktorka Strzelińskiego Teatru Grot.

 

Spektakl ma na celu podkreślenie powagi problemu kryzysu zdrowia psychicznego wśród nastolatków oraz zwrócenie uwagi na samotność, z którą boryka się wiele osób w każdym wieku. Jest to część projektu „Fake&Hate. Opolskie bez przemocy”, nagrodzonego w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Benjamin Golletz

Fot.: https://teatropole.pl/