Jeszcze szary i smutny początek marca ubarwiła nowa wystawa czasowa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Tym razem jest ona poświęcona twórczości niekwestionowanej ikony opolskich artystów plastyków, Jerzego Beskiego.

W sobotę 1 marca w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego o godzinie 16:00 odbył się wernisaż prac Jerzego Beskiego. Nie zabrakło na nim samego twórcy, który jest jednym z kuratorów wystawy. Jerzy Beski od 70 lat należy do jednych z ważnych postaci w gronie opolskich artystów. Mimo 95-lat pozostaje aktywny i wciąż tworzy.

Zapytaliśmy jedną z Kuratorów wystawy a zarazem Kierowniczkę Działu Sztuki, Panią Martę Podstawę-Boulkroune, dlaczego Jerzy Beski oraz jego twórczość znacząco się wyróżniają:

 Wystawa Jerzy Beski jest taką właściwie wystawą jubileuszową. Artysta na samym początku tego roku skończył 95 lat. Jerzy Beski jest artystą bardzo mocno rozpoznawalnym w środowisku plastycznym Opola. Wystawa pokazuje jego twórczość bardzo przekrojowo. Staraliśmy się pokazać prace od tych wczesnych po najnowsze, bo pomimo 95 lat pan Jerzy Beski jest ciągle artystą aktywnym twórczo. Jerzy Beski jest także artystą, który miał swój udział w projektowaniu. Między innymi 2 razy był autorem projektu scenografii Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Twórczość Jerzego Beskiego nie ogranicza się jedynie do obrazów na płótnie, czy scenografii.

Był w grupie projektantów, pomników, pomniku w Łambinowicach, jego projekt wraz z kolegą Borowczakiem wygrał konkurs na projekt Pomnika Bojowników o Wolność Śląska, który jednak nie został zrealizowany. Jest projektantem i wykonawcą dekoracji Sali pod Pawiem w zamku w Mosznej. To są realizacje dotyczące projektów w naszym regionie i te pewne rzeczy pokazujemy na wystawie w formie zdjęć. Pan Jerzy Beski w Opolu działa od 70 lat, można powiedzieć, że to drugi jubileusz. Do Opola przyjechał jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jerzy Beski i Marian Szczerba brali aktywny udział w tworzeniu Związku Artystów Plastyków na Opolszczyźnie. – dodaje Pani Kurator

 

 

Zapytaliśmy również, co konkretnie możemy zobaczyć na tej ekspozycji:

Obrazy, które prezentujemy, pokazują dużą różnorodność, a przede wszystkim pokazują, że artysta właśnie jest artystą poszukującym. Pierwsze prace to jest jeszcze malarstwo, inspirowane malarstwem ludowym, malarstwem na szkle. Potem coraz bardziej przechodzimy w stronę abstrakcji, gdzie kompozycje są układane z gotowych elementów. Następnie trochę fascynacja realizmem magicznym, potem także fascynacja surrealizmem. Mamy takie prace trochę na poły z jakichś takich wizji sennych, gdzie te płaszczyzny zapełniane są formami nie do końca realistycznymi. Sprawiają wrażenie jakbyśmy coś wyśnili. Potem przechodzimy już do typowej abstrakcji. Pojawiają się „Zwidy”, to abstrakcja geometryczna. Na sam koniec to, czym artysta się dzisiaj zajmuje, czyli sztandary – coś zupełnie innego, kompozycje, które nie są dziełami malarskimi. Za pomocą różnych znaków artysta przekazuje swoje trochę ironiczne spojrzenie na świat. – wyjaśnia Pani Kierownik

 Każdy sam na swój sposób będzie mógł zinterpretować te dzieła, jakieś inne najdą go myśli, skojarzenia. Ostatnie dzieło, jakie tutaj prezentujemy ze sztandarów, to jest rok 2022. Widzimy bardzo jeszcze aktualną rzecz. Mamy więc prace od tych z końca lat pięćdziesiątych do 2022 roku. Jest ich tutaj około 30, także jest w czym wybierać, czym oko cieszyć. – zapewnia Pani Kurator

 

Ekspozycję tworzą dzieła ze zbiorów Artysty, Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum w Raciborzu, kolekcji Zamku w Mosznej, kolekcji Zagawa & Partnerzy oraz zbiorów prywatnych.

Wystawę można podziwiać do 28 czerwca w Galerii przy ulicy Ozimskiej 10. Zachęcamy do zobaczenia ekspozycji czasowej Jerzego Beskiego oraz stałej wystawy malarstwa Jana Cybisa. Więcej informacji o wystawie znajdziecie TUTAJ.

Paulina Ceglarz

Fot.: muzeum.opole.pl, Paulina Ceglarz