Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu po roku przerwy rozpoczął nabór do IV edycji Konkursu na Projekt Teatralny w ramach programu Modelatornia.

Modelatornia jest czwartą otwartą sceną w Teatrze Jana Kochanowskiego. Jej idea nie jest przypadkowa – przestrzeń ta, służy do realizacji innowacyjnych, artystycznych projektów. Została stworzona z myślą nie tylko o artystach, ale również o widzach, otwartych na dialog, dyskusję oraz krytykę. Teatr nawiązuje do tradycji jednego z największych reformatorów teatru XX wieku – Jerzego Grotowskiego, który w latach 1959-1964 prowadził w Opolu poszukiwania teatralne.

Jerzy Grotowski urodził się 11 sierpnia 1933 roku w Rzeszowie, zmarł 14 stycznia 1999 roku w Pontederze. Był reżyserem, teoretykiem teatru, pedagogiem, twórcą metody aktorskiej. Na pytanie, co odróżnia teatr od filmu czy telewizji, Grotowski odpowiadał: Bezpośrednia, żywa relacja aktor-widz. Zburzył podział na scenę i widownię, pozbył się niepotrzebnych dekoracji, wszystko postawił na aktora, ponieważ to jego działanie: …pozwala przeistoczyć podłogę w morze, stół w konfesjonał, kawałek żelastwa w niemalże żywego partnera.

To właśnie ze względu na dziedzictwo wybitnego reżysera teatralnego, postanowiono ożywić pamięć o jego eksperymencie. Modelatornia ma być swoistym azylem dla wszystkich twórców, którzy szukają nowych, nieoczywistych form ekspresji i wyrażenia własnego ja.

 

Tegoroczna edycja konkursu związana jest z hasłem Katharsis – antycznej koncepcji opartej na oczyszczeniu, odreagowaniu napięcia i stłumionych emocji, która towarzyszy widzowi podczas przeżywania spektaklu. Twórcy mogą zgłaszać swoje projekty do 31 marca 2021 roku.

Katarzyna Szołyga
Fot.: teatropole.pl, Facebook/Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu