W dniach 10–16 marca 2024 roku studenci Uniwersytetu Opolskiego wzięli udział w zagranicznym wyjeździe do Königswinter. Było to część projektu „Schlesische Begegnungen” („Spotkania Śląskie”), organizowanego przez stowarzyszenie Haus Schlesien i współfinansowanego przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Celem wyjazdu było poznanie niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie oraz zgłębienie historii Śląska i jego mieszkańców. W projekcie brali udział przede wszystkim studenci germanistyki, ale również osoby z innych kierunków. Program obejmował wizyty w muzeach poświęconych historii Niemiec i Śląska, a także zwiedzanie miast takich jak Bonn, Kolonia, Akwizgran, Düsseldorf oraz Eupen w Belgii. Dodatkowo studenci odwiedzili miejscowość Rhöndorf, gdzie znajduje się dom byłego kanclerza Niemiec Konrada Adenauera.
W ramach wyjazdu studenci wysłuchali prezentacji dotyczącej transgranicznej działalności kulturalnej centrum dokumentacji i informacji o kulturze śląskiej. Ponadto pracowali w grupach nad projektami tematycznymi, rozwijając swoją wiedzę o regionie. Istotnym punktem programu była także wizyta w Parlamencie Wspólnoty Niemieckojęzycznej w Eupen, gdzie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania tej instytucji.
O tym, jak podobało się na wyjeździe opowiadają studenci, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu:
– Wyjazd był strzałem w dziesiątkę, po prostu poznałam wspaniałych ludzi, program był tak bardzo obszerny, że każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze to o co mi chodziło, podszlifowałam swoje kompetencje językowe no i przy okazji zwiedziłam bardzo dużo wspaniałych miejsc i poznałam serdecznych, koleżeńskich i ciepłych ludzi.
– Jednym słowem, es war geil. Świetny był ten wyjazd i uważam tak nie ze względu na miejsca, które zwiedziliśmy, historie, które poznaliśmy, nie. To wszystko było super, to wszystko było fajne, bardzo mi się podobało ale to co najbardziej do mnie przemówiło to po prostu nowe znajomości, które udało mi się zawrzeć.
– Wyjazd był dla mnie zarazem taką odskocznią od rutyny, a jednocześnie dał wiele możliwości rozwoju. Zwiedziliśmy naprawdę dużo ciekawych miejsc, poznałam wielu wspaniałych i serdecznych ludzi, a warsztaty prowadzone w Haus Schlesien, w których braliśmy udział, dały możliwość nie tylko podszlifować język ale także pozwoliły nam na nowo odkryć historię Śląska.
Takie wyjazdy odbywają się co roku, a chętnych zapraszamy serdecznie!
Olivia Turek
Fot.: Maryna Kryzhanovska