Konferencja Uczelnianego Forum Aktywizacji Międzynarodowej to pierwsza taka w Polsce. Z tej okazji w dniach 5-8 marca Uniwersytet Opolski gościł Samorządy Studenckie z całego kraju. To ważny krok w kierunku międzynarodowego prestiżu uczelni.

Tego dnia Studenckie Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego  przemieniło się w wielkie centrum kongresowe, które przez kilka dni gościło ważne osobistości akademickie z całej Polski. Gospodarzem tego wydarzenia był Samorząd Studencki UO. Nasi akademiccy koledzy podołali zadaniu, jakim była pełna mobilizacja samorządu oraz wielogodzinne koordynowanie wydarzeniem.

Uwieńczeniem całego wydarzenia była Wielka Debata Władz Uczelni UO oraz organizatorów i gości. Tematem przewodnim spotkania była tzw. Asymilacja studentów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Opola w ramach Europejskiego programu Erasmus +. Prorektor ds. kształcenia i studentów UO, Izabella Pisarek podkreślała, że studenci zagraniczni z tego programu czują się komfortowo i bezpiecznie oraz zrozumienie i komunikacja w stosunku do studentów polski jest na wysokim, międzynarodowym poziomie.

Spotkanie dzieliło się na dwa bloki tematyczne. Pierwszy to powyższa „asymilacja”, od którego zaproszeni goście wyszli, dywagując ponad godzinę zegarową oraz dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami. Druga część debaty była serią pytań do publiczności, którymi byli zaproszeni członkowie swoich samorządów studenckich oraz studenci z programu wymian międzynarodowych. Zadawano pytania w języku polskim oraz angielskim.

Zdaniem studentów mieszkających w naszym kraju od wielu lat, uczących się na tej uczelni, pojęcie asymilacji można przypisać każdemu. Każdy, kto jest nowy, potrzebuję się zintegrować, a programy wymian pomagają bardzo. Sami goście debaty zauważają jak bardzo ważne jest zdobywanie doświadczenia poprzez międzynarodowe podróże i jak bardzo to wpływa na prestiż polskich uczelni. Mieliśmy okazję porozmawiać z jedną z osób, biorących udział w konferencji, Sabiną Baraniewicz-Kotasińską.

To spory sukces w tegorocznej działalności Samorządu Studenckiego UO. Wszyscy uczestnicy debaty oraz goście z różnych uniwersytetów byli pod wrażeniem zorganizowania tak wielkiego wydarzenia oraz wyrazili chęć częstszych rozmów.

Jakub Koziarz
fot. Facebook – Konferencja UFAM