W środę, 22 maja, w Sali Widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Katowickiej 95 w Opolu, odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Koło Naukowe TEAL – The European and American Law oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Opolskiego, Fundacji Uniwersytetu Opolskiego oraz Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli TVP3 Opole, Seta TV, Gazeta Studencka Uniwersytetu Opolskiego oraz Radio Sygnały Uniwersytetu Opolskiego.

Zgłoszenia trwały do 13 maja 2024 roku. W konkursie mogły wziąć udział osoby studiujące dowolny kierunek na studiach licencjackich lub magisterskich wyższych uczelni publicznych i niepublicznych na terenie województwa opolskiego. Niestety, mimo szerokiego zaproszenia, na udział zdecydowała się tylko jedna osoba spoza Uniwersytetu Opolskiego. Mimo to konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie, ponieważ swój udział zadeklarowało aż 30 par.

O konkurs zapytaliśmy studentów z różnych opolskich uczelni:

Konkurs rozpoczęły eliminacje do części finałowej, które odbyły się o godzinie 10:30. Dwuosobowe zespoły studentów zmierzyły się z testem wiedzy składającym się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 40 minut. Wyniki eliminacji ogłoszono tego samego dnia, a do finału przeszło 5 najlepszych drużyn spośród wszystkich uczestników. Najlepszy wynik wyniósł aż 47 punktów, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników.

O wrażenia z pierwszego etapu zapytaliśmy jedną z uczestniczek konkursu:

Tego samego dnia, po ogłoszeniu wyników części eliminacyjnej, odbył się ostatni etap konkursu. Finał odbywał się w formie zbliżonej do znanego teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu”. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pierwszego etapu, studenci odpowiadali ,,na żywo”.

Składał się on z sześciu rund, podczas których zespołom zadawano po 2 pytania losowane spośród ich szerokiej puli. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymywała jeden punkt. Ostatecznie wyłoniono 3 najlepsze pary z wynikami kolejno:

I miejsce – 59 punktów

II miejsce – 58 punktów

III miejsce – 54 punkty

O konkurs oraz jego organizację zapytaliśmy jedną z organizatorów, Agnieszkę Dudek:

Dziękujemy wszystkim studentom za udział oraz gratulujemy wysokich wyników!

Natalia Placek

Fot. Przemysław Witczak