Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na spektakl Szewczyk Dratewka. Inscenizacja powraca do korzeni teatrów lalkowych oraz zachwyca muzyczną podróżą.

Przedstawienie zatytułowane Szewczyk Dratewka to historia, w której widzowie wspólnie z tytułowym bohaterem przeżywają jego niezwykłe przygody. Baśniowa opowieść jest przedstawiona w głównej mierze za pomocą wyjątkowych lalek, tym samym wracając do tradycyjnych technik teatru.

– Najlepsze w tym spektaklu to to że jest on takim powrotem do klasyki teatru lalek i rodzajem spektaklu, który właściwie już w teatrach lalek nie funkcjonuje, albo jest ich bardzo mało. Myślę tutaj o spektaklu tzw. parawanowym, czyli mamy do czynienia z sytuacją gdzie na scenie widoczne są tylko lalki ukryte za swego rodzaju parawanem, jakimś dużym elementem dekoracji i aktorzy praktycznie nie są widoczni. No tutaj mamy jeden wyjątek, bo kolega aktor występuje w formie “żywo planowej” jako dyrygent. Natomiast cała reszta aktorów jest ukryta – mówi Magdalena Starczewska, specjalista ds. marketingu i kreowania wizerunku. 

 

Co więcej, inscenizacja jest pełna wyjątkowej muzyki, która z pewnością umili wędrówkę głównego bohatera ku jego celowi.

– Dlatego też ten parawan – element dekoracji – jest pomalowany w pięciolinię, bo rzeczywiście jest tam bardzo dużo sekwencji wręcz operetkowych, które nasi aktorzy wykonują. Mamy też różne elementy w tym przedstawieniu, różne plany, ponieważ mamy również dwór, Króla, Ochmistycznie i tez Królewnę. Całą podróż Szewczyka Dratewki poprzez lasy, góry i dotarcie do strasznego smoka. Także ta muzyka towarzyszy nam cały czas – dodaje Pani Magdalena.

 

Pani Magdalena opowiedziała nam również o reżyserze Aleksanderze Maksymiaku.

Aleksander Maksymiak jest reżyserem i jednocześnie scenografem tego spektaklu, to nie jest częste zjawisko w teatrach. Jest dość uznanym reżyserem w Polsce i wieloletnim wykładowcą Akademii Teatralnej we Wrocławiu. Natomiast rzeczywiście specjalizuje się w tego rodzaju formach, czyli takich formach dla najmłodszych.

 

Na spektakl możecie wybrać się 27, 28 oraz 29 listopada. 

Justyna Dużyńska

Fot.: Opolski Teatr Lalki i Aktora/Krzysztof Ścisłowicz