Jeśli lubicie, kiedy słuchanie utworów muzycznych jest swoistym rytuałem i swoistym spektaklem, a nie tylko rutynową czynnością, to Filharmonia Opolska ma coś specjalnie dla was!

Czasy pandemii nie są zbyt przyjemne, bo bardzo często uniemożliwią nam kontakt i obcowanie z kulturą w miejscach, gdzie najczęściej bywamy – kino czy teatr. Na szczęście Opolska Filharmonia nie zwiesiła swojej działalności i to właśnie w jej progach czwartego grudnia będzie można usłyszeć oraz zobaczyć koncert o tajemniczej i niebanalnej nawie ” Na dworze Króla Słońce”, zespołu Sanssouci, którego specjalizacją jest muzyka Barokowa w klasycznym wydaniu z przełomu XVI i XVII wieku. Artyści posiadają szerokie grono wiernych  fanów w kraju oraz zagranicą, a  nazwa zespołu pochodzi od niemieckiego  Pałacu  Sanssouci  Palace. W jego skład wchodzą następujący muzycy: Monika Targowska mistrzyni w klasie fletu nowoczesnego oraz traverso wyróżniona prestiżową nagrodą stypendium w Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze, Maria Misiarz absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli oraz wiolonczeli barokowej, szkolenia odbyła u najlepszych wiolonczelistów takich jak: jak Phoebe Carrai, Kristin von der Goltz czy Balázs Máté. Tomasz Głuchowski wyjątkowy muzy który, ukończył akademię muzyczną we Wrocławiu ze stopniem doktorskim, jest również organistą w kościele wrocławskiego kościoła Św. Wojciecha (OO Dominikanie), a w swoim dorobku posiada 8 płyt. Jest także liderem całego zespołu. Repertuar to całkowita gatunkowa klasyka, jej fani na pewni znajdą coś dla siebie. Naturalnie wszystkie zasady sanitarne są surowo przestrzegane dla bezpieczeństwa uczestników.  Bilety wraz z cennikiem dostępne są   na stronie Filharmonii Opolskiej, strój wieczorowy mile wdziany.

Mieliśmy także okazję i przyjemność porozmawiać z Panią Katarzyną Karwaczyńską Specjalistą ds.  organizacji pracy artystycznej i odsłonić nieco tajemnicy.

Czym właściwe jest muzyka klasyczna w barowym wydaniu?

Jakub Łyga

fot. Filharmonia Opolska