Stwierdzenie, iż na niektóre rzeczy warto poczekać doskonale sprawdziło się w przypadku najnowszej płyty Kwiatu Jabłoni. Po dwóch latach ciężkiej pracy rodzeństwo Sienkiewicz 13 października wydało nowy album – Pokaz slajdów. Angażujące teksty, porywające ścieżki dźwiękowe, momenty wyciszenia i chwile szaleństwa zawarte w 12 niesamowitych piosenkach.

Mimo stosunkowo krótkiej kariery Kwiat Jabłoni można uznać za jeden z najpopularniejszych zespołów folk-popowych w Polsce. Swój pierwszy album Niemożliwe wydali w 2019 roku, natomiast kolejny Mogło być nic ukazał się dwa lata później. Następny rok zaowocował we współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego czego efektem było wydanie albumu Wolne serca, który zawierał covery polskich przebojów o wolności w wykonaniu topowych artystów. Twórczość rodzeństwa Sienkiewicz została także nagrodzona w Plebiscycie Złotego Bączka oraz w czasie ostatniej edycji Sopot Festival. Ponadto Kwiat Jabłoni był czterokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a także Bestsellerów Empiku. Utwory tej młodej grupy mają milionowe odsłonięcia na platformie YouTube oraz utrzymują się tygodniami na szczytach playlist wielu rozgłośni radiowych.

Już w okresie wakacyjnym fani dostali mały przedsmak nowego albumu. Pierwszy singiel Od nowa ukazał się na początku lipca i praktycznie od razu podbił serca słuchaczy. Utwór z jednej strony wytyka okrucieństwa świata obecnego lecz z drugiej strony zachęca do świeższego spojenia na aktualne sprawy oraz pewnego rodzaju wyzerowania całego świata. Mimo bardzo poważnej tematyki piosenka jest lekka w odbiorze. Temat nowych początków, zapominania o złych chwilach, ale również wytykanie zła w codzienności jest dość często poruszany w piosenkach na nowej płycie. Szczęśliwego nowego roku to pewnego rodzaju życzenia nie tyle dla słuchaczy lecz dla nas samych. Wszystkie sprawy w końcu zostaną wybaczone, a my z czystym sumieniem będziemy mogli ruszyć z naszym życiem dalej. Okrucieństwo świata jednak najmocniej jest akcentowane w utworze Głośniej z gościnnym udziałem Igora Herbuta. Oprócz bardzo wymownego tekstu, instrumenty wprowadzają bardziej poważną atmosferę, a niektóre kwestie zamiast wyśpiewane są wręcz wykrzyczane.

Myśląc o nowym albumie nie możemy zapomnieć o najbardziej roztańczonej pozycji. Byłominęło daje nadzieję wszystkim tym co kiedykolwiek byli lub są w toksycznych związkach. Świadomość o tym, że kiedyś będzie łatwiej może pomóc w podjęciu trudnej decyzji, jaką jest zakończenie niezdrowej relacji. Jednak nie jest to jedyna piosenka przepełniona pewnego rodzaju lękiem i strachem o swoją przyszłość. Czarny pył oraz Piosenka o słońcu jako źródło nadziei na lepszą przyszłość ukazują bycie z drugą osobą. Również jako pewnego rodzaju hołd dla naszej drugiej połówki możemy uznać piosenkę Polcia, którą poprzedza niesamowita wariacja instrumentalna z gościnnym udziałem Adama Bałdycha. Dopełnieniem tego utworu jest wokal Kasi Sienkiewicz. Zaprezentowany duet stworzył niezwykle intymną i zmysłową balladę.

Bardzo ważnym tematem dla rodzeństwa Sienkiewicz okazało się być zdrowie psychiczne. Oprócz piosenki Dom, która służyła jako singiel zapowiadający ten album motyw ten ukazuje się także w utworach Był tam, gdzie był oraz Kwiat w doniczce. Pierwszy i ostatni wspomniany utwór przedstawia stan depresji, aczkolwiek na dwa różne sposoby. Dom w dosłownie opisuje uczucia i emocje targające osobą zmagającą się z depresją. Kwiat w doniczce ukazuje to wszystko w bardziej symboliczny sposób. Natomiast Był tam, gdzie był to opowieść o tym jak trudno wytrzymać samemu ze sobą i o poczuciu, że mamy dwie różne osobowości.

Na koniec zostawiłam dwa kawałki, które w wyjątkowy sposób do mnie przemówiły. Pierwszy z nich Zasnąłem na trawniku, swoją premierę miał na tegorocznej edycji Pol’and’Rock Festival. Niezwykle skoczna piosenka o zwykłym człowieku i sytuacji, która każdemu się zdarza. Jak twierdzą autorzy każdy ma prawo na chwilę przerwy, krótką drzemkę, odcięcie się od świata bo w tym czasie nic się tak naprawdę nie zmienia. Druga z piosenek, która trafiła na szczyt mojej playlisty to LEGO. Kasia i Jacek kolejny raz udowodnili, że nawiązania do symboli dzieciństwa w doskonały sposób obrazują troski ludzi dorosłych. Tytułowe plastikowe figurki mogą poprzez wymianę poszczególnych części ciała się regenerować, a także przez to że są tylko zabawkami nikogo nie krzywdzą.

Kwiat Jabłoni po raz kolejny zapewnia słuchaczom rozrywkę na najwyższym poziomie. Niesamowite połączenie mandoliny, fortepianu oraz sekcji perkusyjnej i gitar w charakterystyczny sposób obrazują jedyny taki zespół w Polsce. Twórczość artystów zdecydowanie zapisze się w historii polskiej muzyki.

Magdalena Turło

Fot.: facebook.com/kwiatjabloni