Aby dbać o organizm trzeba dbać o różne aspekty zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jednakże niektóre kwestie zdrowotne usuwają się w cień, więc warto o nich przypominać. Taką istotnym aspektem zdrowia, o który warto dbać jest działanie mięśni dna miednicy.

O co jednak chodzi z tym dnem miednicy? Definicyjnie przyjęto, że jest to zespół mięśni i więzadeł, które wypełniają obszar dolnego otworu miednicy, zwany powszechnie kroczem. W gruncie rzeczy pełni dwie główne funkcje – po pierwsze podpiera ułożenie organów płciowych, zaś po drugie reguluje ciśnienie w jamie brzusznej za pomocą specjalnego, krótkotrwałego skurczu. Jednakże istnieje wiele innych funkcji tych mięśni, zwłaszcza wśród kobiet.

Również w tej dziedzinie medycyny wciąż dokonuje się postęp, ale na pewno pozostaje wiele do odkrycia i zbadania. Można nawet do nich przyłożyć rękę przez angażowanie się w badania.

Jednym z nich jest projekt „Spoczynkowe ciśnienie pochwowe i aktywność elektromiograficzna mięśni dna miednicy u kobiet: wykorzystanie perineometrii i elektromiografii powierzchniowej w celu oceny rzetelności i zastosowania w praktyce nowego urządzenia kontrolno-pomiarowego” przeprowadzane przez dr Martyna Kasper-Jędrzejewska na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.

Badaczka opowiedziała nam o badanych mięśniach i ich funkcjach, które wpływają znacząco na codzienne życie:

 

Ponadto pani doktor poinformowała, gdzie odbywa się i na czym polega badanie:

 

Uspokoiła również uczestniczki, które wahają się co do uczestnictwa w badaniu:

 

Do badania należy się zgłosić przez maila: martyna.kasperjedrzejewska@uni.opole.pl. Szczegółowe informacje o kryteriach i charakterze pomiarów wykorzystanych w badaniu znajdziecie w pliku na stronie WNoZ UO TUTAJ.

Dariusz Kucharek

Fot.: Wydział Nauk o Zdrowiu UO