W zeszły czwartek, 16 listopada odbyły się wybory do Rad Mieszkańców naszych uniwersyteckich akademików na rok 2023/2024. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla lokatorów.

Radny Mieszkańców, czyli kto?

Jest to reprezentant każdej osoby zamieszkującej dany akademik. Bierze on odpowiedzialność za komfort życia w tymże miejscu, oraz jest w aktywnej współpracy z Samorządem Studenckim. Do środy, 8 listopada każdy mieszkaniec akademika mógł zgłosić swoją kandydaturę na to stanowisko poprzez złożenie formularza w formie elektronicznej.

Jak przebiegały wybory?

Wszyscy lokatorzy akademików mieli możliwość oddania swojego głosu przy pomocy specjalnych kart w Studenckim Centrum Kultury od godziny 10:00 do 18:00 w pokoju numer 18 oraz w akademiku, w którym mieszka od 18:00 do 23:00. W tych też miejscach mogliśmy napotkać wiszące plakaty z dokładnymi instrukcjami gdzie i kiedy głosować. Również Samorząd Uczniowski zadbał o poinformowanie studentów poprzez wiele postów na mediach społecznościowych.

Kiedy weszliśmy do SCKu na pierwsze piętro do pokoju głosowań, czekały na nas cztery urny podpisane nazwami akademików oraz komisja złożona ze studentów, która wydawała specjalne karty i pomagała w razie problemów i pytań. Tak jak na każdych wyborach, trzeba było okazać dokument (kartę mieszkańca lub legitymację studencką), a po zaznaczeniu kandydata na karcie, wrzucaliśmy ją do urny odpowiadającej naszemu akademikowi. Do godziny 18:00 uzyskaliśmy rekordową frekwencję, bo około 400 osób oddało głos, jak mówi komisja.

Wydarzenie wielkiej wagi.

Każde wybory, czy te na skalę państwową, czy opolskich akademików, to sprawa warta uwagi, tych, których to dotyczy. Dzięki nim mamy wpływ na to, co nas otacza, zmiany, które mogą powstać. Już niebawem, bo do końca weekendu, poznamy Radnych Mieszkańców, którzy uzbierali najwięcej głosów i dumnie będą reprezentować lokatorów akademików, walcząc o ich sprawy.

Małgorzata Gronowicz

Fot: Małgorzata Gronowicz