O tym jak ważna była i jest fotografia na przestrzeni lat nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednymi z wielu jej zastosowań mogą być komunikacja, nauka, edukacja, rozrywka czy sztuka.
Fotografia jest wszędzie to najnowsza wystawa, którą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej od 6 grudnia 2024 r. do 16 lutego 2025 r. Jest ona pracą wielu twórców (Irmina Walczak, Gabriele Galimberti, Carolle Benitah, Karolina Jonderko, Karolina Maliszewska, Kacper Kowalski, Ireneusz Walędzik, Wiktor Jekimenko, Sávio Freire). Wystawę wyróżniają zdjęcia z archiwum NASA, jej interaktywność, a przede wszystkim to, że jest ona skierowana głównie do dzieci.
Czego możemy się spodziewać, jakie tematy zostały poruszone i dlaczego warto wybrać się na tę wystawę opowiedziała nam jedna z koordynatorek projektu, Agnieszka Dela-Kropiowska:
– Agnieszka Dela Kropiowska. Jestem na codzień kuratorką Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, a tym razem występowałam w roli producentki, koordynatorki i projektu Fotografia jest wszędzie. To jest taki koncept postawiony przez kuratorki, gdzie pokazujemy zagadnienia związane ze światem nauki, sztuki, pokazujemy zagadnienia astronomiczne, tak aby przybliżyć światu wszystko to, co zawdzięczamy fotografii i odkryciom naukowym. Ta wystawa odbywa się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu od 6 grudnia do 16 lutego. Zapraszam codziennie. Galeria Sztuki Współczesnej zaprosiła do współpracy trzy kuratorki – to jest Katarzyna Sagatowska, Marta Szymańska i Monika Szefczyk-Witek. Są to osoby, które na codzień zajmują się historią fotografii i jej znaczeniem w naszym codziennym życiu, tworzą różnego rodzaju festiwale fotografii w Polsce. I te trzy panie zastanowiły się nad tym, jak przedstawić temat fotografii dzieciom – opowiada Pani Agnieszka.
– Bardzo rzadko wystawy fotograficzne, wystawy sztuki współczesnej kierowane są typowo do dzieci, a tym razem stwierdziliśmy, że może to jest ciekawy temat, aby w ten sposób go ugryźć, czyli pokazać jakieś medium od strony historycznej, ale trafając do najmłodszego odbiorcy. Oczywiście nie możemy zapomnieć i o studentach i o osobach pracujących, bo bardzo nam zależy, aby też pokazać taką pozytywną, dość luźną stronę tego medium, jakim jest fotografia, czyli ta zabawa z fotografią na naszej wystawie będzie przeznaczona dla wszystkich. Podstawowym konceptem wystawy jest to, aby pokazać, co zawdzięczamy fotografii w naszym codziennym życiu. Kuratorki skupiły się na takich wątkach związanych z nauką, ze sztuką, z życiem społecznym i politycznym i pokazujemy, że dzięki fotografii wiemy więcej o świecie – dodaje Pani Agnieszka.
– Dowiadujemy się na tej wystawie, jak wygląda Księżyc z bliska, jak można odczytać zagadnienia kosmologiczne właśnie dzięki narzędziom optycznym, fotograficznym. Poznajemy wiele takich wątków związanych z przyrodą, bo właśnie dzięki fotografii możemy pozwolić sobie na pewne zbliżenia i takie bardzo dokładne makro i mikro zdjęcia, które pokazują nam na przykład oczy pająka. Bez tego nie bylibyśmy pewnie w stanie na co dzień, w takim codziennym życiu dowiedzieć się, jak wygląda taki świat małych robaczków, jak to określamy w galerii. Tak więc wachlarz tematyczny jest bardzo szeroki, ale właśnie wszystko skupia się wokół tego, co wiemy o świecie dzięki fotografii. Wystawa ma bardzo dużo elementów interaktywnych – można podglądać świat przyrody, bawić się różnymi przyciskami. Bardzo dużo rzeczy jest intuicyjnych, na takie wyczucie odbiorcy. Nie jest to wystawa klasyczna, gdzie widz stoi przed dziełem sztuki, to jest raczej plac zabaw, dzięki któremu poznajemy zagadnienia fotograficzne oraz związane ze światem nauki, sztuki i polityki. Wystawa rozpoczyna się szóstego grudnia, czyli w mikołajki, to jest taki rodzaj prezentu galerii.
Zapraszamy wszystkich na wernisaż tej wystawy, który odbędzie się w najbliższy piątek, 6 grudnia o godzinie 18:00. Godziny otwarcia w dni świąteczne i nie tylko możecie sprawdzić TUTAJ.
Paulina Ceglarz
Fot.: galeriaopole.pl/fotografia-jest-wszedzie