O problemach świata akademickiego, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym rozmawiali w poniedziałek (17.06) przedstawiciele naszego uniwersytetu z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem. W spotkaniu wzięły też udział władze pozostałych opolskich uczelni.

Minister nauki do Opola przyjechał w ramach swojej trasy po największych miastach akademickich w Polsce, w trakcie której zapoznaje się on z działalnością uczelni w kraju. Jego wizyta obejmowała spotkanie z rektorami wszystkich uczelni z województwa oraz spotkanie z opolskimi studentami.

Istotnym wątkiem, który wybrzmiał w dyskusji, były liczne wyzwania, z jakimi Uniwersytet Opolski musi się mierzyć w celu pozyskania nowych studentów.

“Województwo opolskie jest środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki, dlatego musicie mocno zabiegać o studenta. Ale świetnie wam to wychodzi, jak obserwuję” – mówił minister Dariusz Wieczorek.

Jedną z propozycji na przyciągnięcie nowych studentów, jaka padła podczas spotkania było rozszerzenie oferty dla studentów zagranicznych.

“Ilość osób studiujących w Polsce z roku na rok maleje. W strategii ministerstwa zwracamy na to uwagę. Bardzo nam zależy na promocji polskich uczelni za granicą. Wtedy przetrwamy ten kryzys demograficzny” – powiedział Dariusz Wieczorek.

Minister Wieczorek zapowiedział, że weźmie pod uwagę treści przedstawione przez opolski świat nauki przy projektowaniu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Łukasz Biernacki

Fot. Łukasz Biernacki