Fundusz Młodzieżowy to doskonała okazja, aby zrealizować swój pomysł na inicjatywę i przyczynić się do rozwoju oferty kulturalno-edukacyjnej w naszym województwie i w twoim mieście.

Celem projektu jest wzmacnianie zaangażowania młodzieży w życie publiczne.
To przedsięzwięcie skierowane do młodzieży w tym studentów z województwa opolskiego zachęcające do udziału w wyjątkowym programie wsparcia inicjatyw młodzieżowych! Głównym celem programu jest zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie publiczne poprzez wsparcie ich inicjatyw, wzrost znaczenia w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalne. Jeśli masz pomysł, który może odmienić Twoje otoczenie, teraz masz szansę go zrealizować!

Więcej o tym czym jest Fundusz Młodzieżowy, opowiedział nam Arkadiusz Małachowski, specjalista do spraw młodzieży, a także student naszego Uniwersytetu:

Program jest dedykowany osobom w wieku 15-29 lat z terenu województwa opolskiego.
Do udziału mogą zgłaszać się:
1. Młodzieżowe Rady
2. Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego
3. Samorządy Szkolne
4. Samorządy Studenckie oraz organizacje studenckie i doktoranckie

Tegoroczny nabór trwa od 20 maja 2024 r. do 15 listopada 2024 r.
Do wyboru są dwa rodzaje grantów:
Małe granty do 3000 zł
Duże granty do 7000 zł

Aby wziąć udział i zgłosić swój projekt, wystarczy złożyć wniosek przy wsparciu “Patrona”. Patronem może być organizacja pozarządowa, która chce działać z młodzieżą i będzie wspierać realizację Waszego projektu. Pamiętajcie, że rola patrona jest wsparcie, a potrzeby powinny dotyczyć lokalnej młodzieży, rady, samorządu szkolnego, a nie potrzeb patrona! O czym należy pamiętać przy zgłaszaniu inicjatyw?

Aby zgłoszona inicjatywa mogła uzyskać finansowanie, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
1. Pozytywna ocena merytoryczna
2. Możliwie jak najwyższa liczba punktów w ocenie
3. Projekty będą oceniane przez 5-osobową, niezależną komisję

Jeżeli już wiemy jaki mamy plan, co chcielibyśmy zrealizować. Warto zastanowić się co jeszcze można dopracować, aby mieć pewność, że nasz projekt zostanie zaakceptowany i zostanie poddanych ocenie merytorycznej:

Elektroniczny formularz zgłoszenia inicjatywy: Formularz
Dla tych, którzy wolą pobrać formularz i dostarczyć wersję papierową:Forma papierowa

Serdecznie zachęcamy do aktywnego udziału w procesie zgłoszeniowym projektów, ale również do uczestnictwa w inicjatywach realizowanych w ramach Funduszu.

Fot: Stowarzyszenie Europa Iuvenis

Natalia Kowerek