17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Ustanowione święto ma na celu podnoszenie świadomości związanej z ryzykiem, jakie niesie ta choroba. Z badań NATPOL i POLSENIOR wynika, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje około 10,5 mln Polaków. Około milion osób po 80 roku życia i 9,5 mln osób w wieku 17–89 lat.

Co warto wiedzieć?

Spożywanie nadmiaru soli, czy zbyt mała podaż potasu ma na nas negatywny wpływ. Możemy tego uniknąć poprzez spożywanie świeżych warzyw oraz owoców. Bardzo ważne jest także ograniczenie wypijanego alkoholu oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety.

 

Objawy, które mogą nas zaniepokoić to pulsujące bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, częste zmęczenie, zaburzenia snu czy nudności.

Prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego podnosi nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze i nadmierną ilość sodu, otyłość brzuszna, brak lub niewystarczająca ilość ruchu, stres. Skutki nadciśnienia tętniczego nie dotykają wbrew pozorom jedynie układu sercowo-naczyniowego, ale mogą objawiać się także w chorobach oczu, czy nerek. Nadciśnienie tętnicze samo w sobie rzadko jest bezpośrednią przyczyną zgonów. Do groźnych powikłań dochodzi w wyniku chorób będących następstwem nadciśnienia tętniczego.

Iga Respondek

Fot/źródła: kalbi.pl; medicover.pl; apteline.pl