W obecnych czasach istnieje wiele form dostępu do literatury. Można czytać e-booki, pobierać pliki na komputer, a nawet przesłuchanie audiobooka nie jest problemem. Pomimo tego ludzie z nadal z chęcią sięgają po papierowe książki. Jednak jak zaczęła się ta historia?
W tym tekście nie przeczytacie historii, znanej już od szkoły podstawowej, o tym jak to Guttenberg wynalazł prasę. Będzie za to o… sztuce wizualnej. A dokładnie przypominamy o wystawie Nie trać głowy dla papieru! autorstwa Oli Woldańsko–Płocińskiej. Dotyczy ona tworzywa klasycznych książek, czyli papieru
Co będzie można tam zobaczyć? Mianowicie designerka i ilustratorka prezentuje 9 wielkoformatowych plakatów, a każdy z nich pokazuje inne wydarzenie, które towarzyszyło ewolucji w zakresie produkcji papieru. Do ilustracji dopisano również historie i opisy faktów historycznych dotyczących tej dziedziny.
Celem wystawy było pokazanie roli papieru w rozwoju naszych: kultury, cywilizacji i sztuki. Ilustracje powinny skłonić odwiedzających do refleksji, że ten biały materiał, to coś więcej niż przedmiot użytkowy. Wystawa stanowi część projektu Rezapis jako ocalenie realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Zapytaliśmy opolskich studentów, czy słyszeli o tej wystawie, co sądzą o jej temacie oraz z jakiego typu książek korzystają:
– Nie, nigdy nie słyszałam o takiej wystawie. Natomiast uważam, że należy edukować się w każdej dziedzinie swojego życia. Jeśli chodzi o moje wybory, to głównie czytam e-booki lub słucham audiobooków. Po książki papierowe sięgam coraz rzadziej, natomiast uważam, że jest to również dobra odskocznia od życia codziennego. – powiedziała Weronika.
– Nie słyszałam o wystawie, nie mam na ten temat zdania i nie czytam książek w ogóle – wypowiedziała się Sara.
– Nie słyszałam o tej wystawie, ale brzmi całkiem ciekawie i wolę czytać książki w wydaniach papierowych, chociaż zdarza mi się sięgnąć po e-booka – powiedziała druga Weronika
Wystawę będzie dostępna do 30 grudnia. Natomiast najbliższy termin wstępu to 23 grudnia od godziny 12. Wstęp jest bezpłatny, więc wystarczy tylko podejść do Fotogalerii w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Dariusz Kucharek
Fot.: pixabay.com