Kino Studio działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu zaprasza na wyjątkowy seans filmu “Niki” – biograficznego dramatu o życiu i twórczości Niki de Saint Phalle, jednej z najważniejszych postaci europejskiego pop-artu i prekursorki happeningów.
W reżyserii Céline Sallette, z Charlotte Le Bon w roli głównej, film przedstawia historię Niki de Saint Phalle, która w 1952 roku wraz z mężem i dwuletnią córką przenosi się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do Paryża – ówczesnej stolicy sztuki. Tam, z dala od rodzinnego domu, Niki stara się odnaleźć siebie i swoją artystyczną tożsamość. Jednak demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a retrospekcje z dzieciństwa ukazują traumę, z którą musi się zmierzyć. Sztuka staje się dla niej bezpiecznym gruntem i sposobem na wyrażenie siebie, a także walką o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.
Film “Niki” to nie tylko opowieść o artystce, ale także o sile kobiecej ekspresji, walce z traumą i dążeniu do wolności. To inspirująca historia o przekraczaniu granic i tworzeniu własnej drogi w świecie sztuki i społeczeństwa.
Zapytaliśmy studentów, co według nich oznacza “przekraczanie granic” i czy mieli okazję podjąć się tego w życiu:
– Przekraczanie granic kojarzy mi się głównie z wychodzeniem z własnej strefy komfortu, a także pokonywaniem własnych lęków. Jedną z moich życiowych obaw, były rozmowy w języku obcym. Zmagałem się z tym już w szkole podstawowej. Natomiast pojawiła się sytuacja w moim życiu, gdzie musiałem wyjechać do Londynu. Właśnie wtedy zwalczyłem lęk, ponieważ byłem zmuszony rozmawiać w języku angielskim – mówi student II roku.
– Według mnie przekraczanie granic to występowanie zachowań, które wykraczają poza normy społeczne. Przekroczenie granicy może objawiać się różnymi zachowaniami np. Przez przemoc fizyczna lub psychiczną, narzucanie swojego zdania, wymuszanie posłuszeństwa, kontrolę i manipulację. Staram się być osobą szanuje czyjeś zdanie i granice. Myślę że nie przekroczyłam nigdy czyichś granic – mówi studentka III roku.
– Dla mnie “przekraczanie granic” oznacza wychodzenie ze swojej strefy komfortu – podejmowanie wyzwań, które są trudne, nieznane lub wymagają odwagi. W moim życiu miałam kilka sytuacji, które mogę nazwać przekraczaniem granic. Jedną z nich było wyprowadzenie się do innego miasta, gdy zostawiłam wszystko, co było mi znane i rozpoczęłam nowy etap życia zupełnie od zera – mówi studentka III roku.
Seans odbędzie się 17 kwietnia, o godzinie 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu przy ul. Strzelców Bytomskich 1. Bilety w cenie 15 zł dostępne są w kasie kina.
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu: TUTAJ
Victoria Buchta
Fot. Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu