Na deskach Opolskiego Teatru zostanie wystawione niezwykłe widowisko, opowiadające o inteligencji zwierząt, jakimi są goryle.

Już w przyszłym tygodniu w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora będzie można obejrzeć spektakl pod tytułem Ja goryl, Ty człowiek. Opowiada on o życiu słynnej na całym świecie gorylicy o imieniu Koko, która znała język migowy i potrafiła porozumiewać się z człowiekiem.

Koko przeważającą część swojego życia spędziła w siedzibie organizacji The Gorilla Foundation, znajdującej się w Woodside w Kalifornii. Opiekunka zwierzęcia w ramach eksperymentu od najmłodszych lat uczyła ją języka migowego, dzięki czemu jako dorosły osobnik była w stanie zrozumieć tysiące znaków amerykańskiego i angielskiego języka migowego. Głównym zadaniem badania było nauczenie
gorylicy jak największej liczby gestów w języku migowym oraz skontrolowanie czy goryl w taki sposób będzie mógł porozmawiać z człowiekiem. Eksperyment nie poszedł zgodnie z planem. Goryl nauczył się migania, jednak nastąpiło to wolniej niż oczekiwano. Mimo to, zwierzę zyskało dużą sławę, która przynieść może nowe znajomości, marzenia i możliwości nawiązywania kontaktów. Dodatkowo jego
osiągnięcia zostały nagłośnione na całym świecie. Sztuka przybliża do tej wyjątkowej postaci, a także do
innych historii o zwierzętach i ich współistnieniu z człowiekiem, podkreślając niezwykłe, a czasem niewiarygodne relacje. W obsadzie znaleźli się: Karolina Gorzkowska, Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Tomasz Szczygielski, Jan Chraboł oraz Andrzej Szymański.

Zapytałam studentkę o jej odczucia w stosunku do języka migowego:

Spektakl będzie można obejrzeć w dniach 22, 23,24 i 26 maja.

Agnieszka Regiec
Fot.: Opolski Teatr Lalki i Aktora