Pani doktor czy doktorka? Pani rektor czy rektorka? Temat feminatywów ciągnie się wiele lat, jest przyczyną wielu dyskusji, mierząc się z różną oceną społeczną. Wojewódzka Biblioteka Publiczna postanowiła jednak wyjaśnić te zagadnienie.
9 grudnia w WBP odbyło się spotkanie „Prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć o feminatywach”. Prowadzącą była dr hab. Anna Tabisz, kierowniczka Katedry Języka Polskiego w Instytucie Językoznawstwa UO.
W obecnych czasach społeczeństwo nie używa feminatywów przez wiele czynników, jak zabawne brzmienie czy trudne do wymówienia słowa, którymi nie chcemy plątać języka. Co okazało się na spotkaniu, te słowa sprawiają problemy tylko w naszych czasach. Jeszcze w trakcie dwudziestolecia wojennego były powszechnie stosowane, przez zwiększoną aktywność zawodową kobiet. Poruszono także inne tematyki, między innymi dziwnego brzmienia form żeńskich w języku polskim oraz dostosowania go do tego rodzaju odmiany.
Uczestnikami spotkania były młode osoby, zainteresowane poruszanym tematem, które wzięły udział w późniejszej dyskusji.
Zapytaliśmy panią profesor o jej zdanie na temat przyszłości feminatywów:
– Przysłuchuje się językowi młodych osób, na przykład moich córek, które na co dzień stosują feminatywy i dla nich to jest bardzo naturalne. Rozmawiałam z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym, również z łatwością stosują feminatywy. Sądzę, że w sposób naturalny będzie ta powszechność feminatywów i w naturalny sposób wejdą do języka. One w tej chwili niestety mają wydźwięk ideologiczny, co nie służy procesom językowym.
Pani profesor oceniła także sensowność dyskusji dotyczących używania żeńskich form wyrazów:
– Cały czas myślę, że powinniśmy mieć ten temat dawno za sobą, że on nie powinien wywoływać już takich emocji, ale sądzę, że to, że to wciąż gorący temat, co nie służy tym naturalnym procesom, ale z drugiej strony sądzę, że to dobrze, że mówimy i słyszymy o tych feminatywach.
O innych zaplanowanych przez WBP wydarzeniach możecie przeczytać na stronie internetowej TUTAJ.
Zuzanna Cyparska
Fot.: Mateusz Gruchot