III Krajowa Konferencja Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich obfitowała w debaty. Najpierw na tematy ekonomiczne, a później dziennikarskie.

„Emerytur nie będzie. Toniemy w długach. Dlaczego media i politycy nie potrafią mówić o ekonomii,” tak pesymistycznie brzmiącym tytułem debaty, choć jak się potem okazało trochę na przekór, rozpoczęła się część panelowa III konferencji OFMA w Krakowie. Na wyżej postawione pytanie starali się odpowiedzieć Paweł Jaroszek – wiceprezes Zarządu ZUS, Grzegorz Chłopek – prezes Zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. oraz Waldemar Zbytek – wiceprezes Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości. Uczestnicy zgromadzeni w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ dowiedzieli się m.in. jak w przybliżeniu obliczyć wysokość emerytury.


Następnie, Grzegorz Chłopek starał się wytłumaczyć uczestnikom „Jak zadbać o swoje finanse – oszczędzanie i inwestowanie.” Być może przyszłości przekonamy się, jak studenci dziennikarstwa przyswoili te informacje.

 

 


Drugi dzień konferencji zaopatrzony był już w warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy OFMA mieli do wyboru panel z kultury z redaktorem Jackiem Rakowieckim, (który w swojej karierze pracował w 14 różnych redakcjach – od „Gazety Wyborczej”, przez „Vivę!” po „Rzeczpospolitą”) lub warsztaty z wywiadów prasowych z dziennikarzami „Dziennika Gazety Prawnej” – Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti.

 

Ciekawą dyskusję o mediach akademickich w social media stworzyli Bartek Godusławski z DGP, Krzysztof Majak z WP oraz Bartosz Dembiński z agencji reklamowej Hand Made. Wszyscy jednak zgodzili się z tym, jak ważne w pracy dziennikarza jest swobodne i kreatywne poruszanie się w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube.

Paulinie Kurtyce udało się porozmawiać z Bartkiem Godusławskim z „Dziennika Gazety Prawnej” o social media w prasie:

 


Następnie, o tabloidach, tabloidyzacji i emeryturach opowiadał Jacek Dziekan z ZUS. Wszyscy jednak z niecierpliwością oczekiwali dwóch następnych warsztatów. Najpierw w studiu nagraniowym UJ pojawił się Michał Pol, który starał się odpowiedzieć na pytanie, czy „Łatwiej mówi się o sukcesach czy o porażkach Polaków”. Nam udało się przeprowadzić wywiad z Michałem Polem – KLIK.

 

Kolejnym gościem był Konrad Piasecki, dziennikarz Radio Zet oraz prowadzący program „Piaskiem po oczach” w TVN24. Doświadczony radiowiec starał się wytłumaczyć młodym adeptom dziennikarstwa, „dlaczego wywiad wydaje się prosty, a bywa najtrudniejszą formą dziennikarstwa.” Konrad Piasecki przyznał, że mimo już 25-letniego doświadczenia w dziennikarstwie, nadal przygotowuje się rzetelnie do wywiadów, a kluczowe, jak zawsze, jest perfekcyjnie przygotowanie pierwsze pytanie.

Po wszystkich warsztatach, uczestnicy konferencji udali się na 11. Galę Finałową Plebiscytu MediaTory, o której możecie przeczytać TUTAJ. III Krajowa Konferencja Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich odbyła się w dniach 1-2 grudnia 2017 roku w Krakowie.


Paulina Kurtyka
fot.: Weronika Ligas, Mateusz Długosz