Już w najbliższą sobotę na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się  Oncoday, czyli dzień warsztatów onkologicznych. Onkologia to dynamicznie rozwiająca się dziedzina medycyny, a zainteresowani nią studenci zrzeszają się w kołach naukowych SKN Oncos i SKN Chirurgii Onkologicznej Exciso. We współpracy z Studenckim Towarzystwem Naukowym wychodzą z ciekawą propozycją warsztatową dla studentów kierunku lekarskiego.

Oncoday rozpocznie się wykładem inauguracyjnym Pani dr hab. Barbary Radeckiej, prof. UO. Następnie w trzech turach odbywać się będą warsztaty. Dzień zostanie zakończony wykładem Pana dr n. med. Tomasza Sachańbińskiego.

O szczegółach wydarzenia opowiedziała Katarzyna Łęgosz – sekretarz SKN Oncos i współorganizatorka wydarzenia:

Czym jest wspomniana czujność onkologiczna? Dla pacjentów jest znajomością podstawowych objawów choroby nowotworowej i bezzwłocznym zgłoszeniem się do lekarza w przypadku ich wystąpienia. Natomiast dla lekarza wiąże się z uważnym poszukiwaniem objawów nowotworu i weryfikacją wszystkich podejrzanych przypadków. Jest to zadanie lekarza każdej specjalności, dlatego warsztaty są interesującą propozycją nie tylko dla osób, które swoją przyszłość wiążą z onkologią. Podczas nich studenci będą mogli przećwiczyć w warunkach symulacji medycznej umiejętności zarówno przydatne w praktyce lekarza POZ jak i te bardziej specjalistyczne.

Oncoday odbędzie się 18.05.2024. Wykłady będą miały miejsce w Auli Budynku Uniwersytetu Opolskiego na ulicy Oleskiej 48, natomiast warsztaty w Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych i salach dydaktycznych Collegium Medicum. Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/441534494916726/

Alicja Skoczylas

Fot.: SKN Oncos