Jak rosną rośliny? Czy muszki owocówki faktycznie żywią się naszymi owocami? W Samodzielnej Katedrze Biosystematyki w Opolu odbyła się Noc Biologów, podczas której wszyscy fanatycy (i nie tylko) biologii mogli na własne oczy zobaczyć, co tak naprawdę składa się na tę dziedzinę.
„Biosystematyka” to dość ciężkie do zrozumienia słowo dla laików, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby stać się bardziej dociekliwym i poszperać w książkach, Internecie lub innych źródłach, w celu poszerzenia swojego zakresu wiedzy.
Biosystematyka, inaczej systematyka organizmów lub systematyka biologiczna, to dziedzina biologii, zajmująca się klasyfikowaniem, systematyzowaniem organizmów na bazie różnorodnych badań. To takie jakby segregowanie wszystkich istot i przypisywanie ich do poszczególnych klas. Jak mówią media, jest to najstarsza dziedzina biologii, która sklasyfikowała już co najmniej 1,75 mln gatunków organizmów. Po raz pierwszy biosystematyką zajęli się w starożytności. Dociekliwy Arystoteles stworzył układ systematyczny zwierząt, oparty na budowie organizmów, a jego uczeń Teofrast z Eresos ujawnił różnice między światem zwierzęcym a roślinnym oraz podzielił świat roślinny na 4 grupy. W ślad za nimi poszedł również Karol Linneusz – twórca binominalnego nazewnictwa gatunków, który oprócz tego usystematyzował 10.000 roślin i 6000 zwierząt.
Nowożytni biolodzy wspierają się na 3 metodach badawczych, które w znacznej części ułatwiają im pracę:
- systematyce genealogicznej
- systematyce fenetycznej
- systematyce filogenetycznej
Wszystkie te metody to skomplikowane, w treści i działaniach badania, będące krokiem milowym w stroną rozwoju tej dziedziny nauki.
Opolska Noc Biologów odbyła się 15.01.2016r.
Marzena Rakowska