Opolski Festiwal Nauki ma już za sobą długoletnią tradycję, ponieważ wydarzenie to miało swój początek aż 19 lat temu. Mimo, że na przestrzeni czasu specyfika, organizacja oraz charakter tego eventu uległy zmianie, to nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Wydarzenie to ruszyło już 27 listopada ubiegłego roku, a rozpoczął je Opolski Festiwal Podróżniczy. Rozłożenie organizacji na poł roku, wbrew pozorom, ma znaczący cel, ponieważ pozwala to na realizację warsztatów i przeróżnych atrakcji w roku szkolnym. Jest to dogodne, jeśli chodzi o uczniów szkół.
Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia był Opolski Piknik Naukowy, który odbył się 7 maja na Placu Kopernika. Poszczególne wydziały oraz studenckie koła naukowe naszej Alma Mater, a także wszystkie zaprzyjaźnione instytucje rozstawiły na placu swoje stanowiska, które okazały się być bardzo atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży oraz dorosłych.
Przechadzając się placem można było dostrzec namiot rozstawiony przez Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego, która z okazji Roku Lema przygotowała o nim quiz, a najmłodsi mogli zaprojektować swój wymarzony bilet w kosmos jak również pokolorować i nadać imię robotowi. Z kolei Katedra Matematyki i Instytut Informatyki przygotował interesujące gry i łamigłówki matematyczne. Atrakcyjną alternatywę, szczególnie dla najmłodszych stanowiły piłkarzyki z robotami LEGO. Zainteresowani mogli również wykonać badanie wzroku refraktometrem, co na swoim stoisku zaoferował Instytut Fizyki we współpracy z firmą Fielmann.
Dzięki Wydziałowi Prawa i Administracji każdy, kto od zawsze był ciekawy jak wygląda w todze, ile waży łańcuch sędziowski oraz czy krzesło sędziowskie jest wygodne, mógł zaspokoić swoją ciekawość i na stanowisku mógł wcielić się w rolę radcy prawnego, sędziego czy też prokuratora. Obecni tam studenci oraz wykładowcy opowiadali również na pytania nurtujące zainteresowanych na temat specyfiki tej pracy. Z kolei Instytut Nauk Pedagogicznych zdecydował się na warsztaty animacyjne dla dzieci. Na tym stoisku nie mogło również malowania twarzy najmłodszym oraz gier i zabaw ruchowych.
Jeśli jednak ktoś chciał poznać dokładny skład ciała, na który składa się ilość wody, tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej, mógł udać się do namiotu rozstawionego przez Wydział Nauk o Zdrowiu. Studenci oraz wykładowcy dietetyki chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a co więcej – można było nabyć ciekawe materiały ze zdrowymi przepisami i poradami w najczęściej spotykanych schorzeniach dietozależnych. Nie mogło również zabraknąć zdrowego poczęstunku.
Z kolei Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland z oddziałem w Opolu na swoim stanowisku przygotował pomiary ciśnienia tętniczego. Możliwy był także pomiar glikemii oraz profilaktyka raka piersi i szyjki macicy. Atrakcję dla najmłodszych stanowiła akcja „Szpital Pluszowego Misia” w ramach której dzieci mogły oswoić się z lekarzem oraz posłuchać o podstawowych procedurach medycznych, które są zgrozą szczególnie w młodszym wieku.
Na stoisku zorganizowanym przez Wydział Chemii nie mogło zabraknąć ciekawych eksperymentów i chemicznych niespodzianek, które budziły podziw obserwujących. Z kolei Koło Naukowe Studentów Farmacji Instytutu Chemii oferowali przejrzyste, zwięzłe porady w wyborze leków roślinnych do zastosowania w terapii podstawowych schorzeń. Również była możliwość skosztowania świeżych materiałów. Odbył się także pokaz przygotowania kosmetyków z wykorzystaniem naturalnych surowców oraz wręczano drobne upominki.
Z kolei Wydział Sztuki na swoim stanowisku zaoferował wydrukowanie koszulki, torby czy kartonu przygotowanymi wcześniej wzorami. Drugim wariantem warsztatów była możliwość stworzenia własnej przypinki. Natomiast Instytut Biologii i Studenckie Koło Naukowe Biologów podzieliło się z zainteresowanymi ciekawostkami na temat natury, a Wydział Filologiczny przeprowadził ciekawe warsztaty na temat częstych pułapek językowych.
Oczywiście, to nie wszystkie stoiska, które mogli zobaczyć przybyli, jednak bez wątpienia wszystkie z nich były również bardzo interesujące oraz spełniły swoje zadanie, którym była nie tylko popularyzacja nauki, ale przede wszystkim – zainteresowanie ją i pokazanie jej z ciekawej perspektywy. Dzięki tej inicjatywie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, rozwiać swoje wątpliwości, a może i nawet – podjąć wiążącą decyzję o wyborze kierunku studiów.
Tymoteusz Drobina
fot.: Michał Naszkiewicz