Dzień po zakończonych Mistrzostwach Świata w szachach klasycznych, w sobotę 11 grudnia w budynku Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbył się oficjalny turniej Opolskiej Superligi Akademickiej (OSA) w szachach szybkich. Na najlepszych zawodników, poza medalami, czekały również nagrody pieniężne w tym 800 złotych dla zwycięzcy turnieju.

Już za 2 tygodnie w Polsce zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w szachach szybkich. W tę sobotę każdy mógł obserwować i wziąć udział w turnieju zorganizowanym przez AZS Politechniki Opolskiej. W puli nagród było 3 tysiące złotych. Na miejscu pojawiło się 47 zawodników w każdej grupie wiekowej, z czego najmłodszy zawodnik miał lat 7, a najstarszy 67. Każdy miał możliwość zagrać z przeciwnikami o podobnych umiejętnościach ze względu na dobieranie przeciwników na podstawie rankingu określającego poziom gry. Same rozgrywki były zarejestrowane w Międzynarodowej Organizacji Szachowej FIDE (fr. Fédération Internationale des Échecs), zrzeszającej wszystkie związki szachowe, co oznacza, że każdy z graczy miał do zdobycia również cenne punkty rankingowe.

Zwycięzcą został szachista z Ukrainy, Vadim Razin.

Pytaliśmy Mateusza Młyńczaka i Mateusza Hasteroka – organizatorów całego wydarzenia, o udział młodszych zawodników w turnieju oraz poziom rozgrywek:

Organizatorem turnieju może być dosłownie każdy. Przede wszystkim musi zostać zorganizowana sala, a turniej musi być dobrze zareklamowany, aby przyjechało jak najwięcej osób. Jesteśmy bardzo doświadczonymi organizatorami, robimy takich imprez myślę, że nawet kilkadziesiąt w roku – mówią organizatorzy.

Od początku do końca byliśmy świadkami zdrowej i nierzadko pełnej uśmiechu rywalizacji, ale przede wszystkim z radości, że OSA została zorganizowana. Poprosiliśmy o komentarze biorących w nim udział graczy:

 

Ponadto udało nam się porozmawiać z najmłodszą z uczestniczek, 7-letnią Lily, która w krótkim wywiadzie opowiada nam kiedy zaczęła grać, jakie są jej dotychczasowe osiągnięcia i jakie są jej cele związane z szachami:

 

Jak mówi jej mama, Lily ma ogromną motywację do rozwoju swoich umiejętności. Ma własnego trenera, chce pojawiać się na turniejach, zdobywać punkty i grać z coraz lepszymi graczami, co na szczęście spotyka się ze wsparciem rodziców. Co ciekawe w zawodach uczestniczył również jej 13 letni brat.

Oczywiście było również wielu innych znakomitych graczy, w tym z naszej uczelni m.in. Katarzyna Cyboran, zwyciężczyni nagrody dla kobiet i Adam Kalinowski, studenci 5. roku medycyny. Oboje zechcieli podzielić się swoimi wrażeniami:

 

Wśród graczy pojawiły się również pomysły o organizacji podobnych zmagań przez studentów uniwersytetu lub współorganizacji turniejów w przyszłości wraz z politechniką, co mogłoby znacząco wpłynąć na zasięg rozgrywek. Możemy o tym posłuchać tutaj:

Krzysztof Kilijanek
Fot.: KU AZS Politechnika Opolska